Jak wykryć występowanie nowotworu w swoim organizmie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Diagnostyka chorób nowotworowych rozwija się wyjątkowo intensywnie. Lekarze i pacjenci mają do dyspozycji wiele badań, w tym również badania genetyczne, które mają na celu wykrycie konkretnych mutacji i genów, które predysponują do wystąpienia pewnych nowotworów. Jednym z takich badań jest popularne badanie BRCA. Co można dzięki niemu ustalić? 

Badanie BRCA – jakie jest jego zastosowanie w diagnostyce nowotworów? 

Badanie genu BRCA pozwala na identyfikację mutacji w obrębie tego genu, która świadczy o zwiększonym ryzyku wystąpienia raka piersi i raka jajnika. Jest to badanie szczególnie wskazane w przypadku, gdy w rodzinie pacjenta wystąpił rak piersi i/lub jajnika, ale także w sytuacji, gdy u najbliższych krewnych zidentyfikowano taką mutację. Wykrycie raka jajnika lub raka piersi w młodym wieku również jest wskazaniem do badania BRCA w celu określenia, czy jest to nowotwór o charakterze dziedzicznym. Stwierdzenie takiej mutacji wpływa na rokowanie i pozwala na wybranie indywidualnego i dopasowanego do pacjenta programu leczenia. 

Infekcje i choroby nowotworowe, czy coś je łączy?

Choroby nowotworowe układu rozrodczego wymagają czasami różnicowanie ze schorzeniami nowotworowymi. W tym celu wykonywane są odpowiednie analizy, takie jak badanie chlamydia podejrzewana jest u osób, u których występują infekcje intymne, nie reagujące na standardowe leczenie przeciwdrobnoustrojowe. W celu wykonania tego rodzaju badania warto skorzystać z przejrzystej oferty, znajdującej się na stronie internetowej wielu laboratoriów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*