Jakie są pierwsze objawy depresji?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które potrafi zaczynać się niewinne, a ostatecznie doprowadzić pacjenta nawet do śmierci. Dlatego też bardzo ważne jest, byśmy potrafili rozpoznać rozwijającą się u siebie chorobę. By to ułatwić przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym omówimy między innymi pierwszy objawy depresji. Dowiemy się także gdzie warto zgłosić się na leczenie.

Zanik przyjemności

Jednym z pierwszych objawów depresji jest tak zwana anhedonia, czyli brak zdolności do odczuwania przyjemności. Pociąga ona za sobą utratę pasji i zainteresowań, skoro przestają one pacjenta cieszyć. Pojawienie się anhedonii nie jest nagłe, często chory w pierwszych stadiach nawet tego nie zauważa. Twierdzi, że po prostu z wiekiem różne rzeczy przestają go zajmować. Jeśli jednak widzimy, że zaczyna to się tyczyć praktycznie każdego aspektu życia, skontaktujmy się z poradnią zdrowia psychicznego. Leczenie depresji w Warszawie nie jest trudne, ponieważ na miejscu znajdziemy ogrom publicznych i prywatnych placówek terapeutycznych.

Poczucie bezsensu życia

Kolejnym etapem rozwoju depresji jest pojawienie się apatii. Pacjent staje się niewrażliwy na bodźce ze świata zewnętrznego, emocje ulegają spłyceniu. To dlatego osoby chore potrafią przez całe dnie nie wychodzić z łóżka. Pojawia się też poczucie, że dalsze życie nie ma sensu, a wszystkie pozytywne wspomnienia tracą swój blask. Na tym etapie nie warto zwlekać, ale czym prędzej poszukać poradni psychoterapeutycznej. Jeśli mieszkamy na Żoliborzu, może nam pomóc ta oferta: https://in-altum.com/oferta/psychoterapeuta/zoliborz/. Nie należy czekać, ponieważ na późniejszym etapie mogą pojawić się myśli i próby samobójcze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*