Jak odkamienić ekspres do kawy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pytanie postawione w tytule zapewne dręczy wielu konsumentów wymarzonych ekspresów do kawy (sprawdź przykładową ofertę: marki saeco ekspresy do kawy). Warto pamiętać, aby dbać o nie chociażby przez odkamienianie. Dzięki temu każdy ekspres do kawy będzie służył nam przez wiele lat.

Kiedy należy odkamienić ekspres do kawy? Wszystko tak naprawdę zależy od urządzenia. Niektóre z nich posiadają funkcję, która sama poinformuje właściciela o konieczności usunięcia kamienia. Inne ekspresy należy odkamieniać około co 200 lub 300 przygotowanych porcji kaw, czyli mniej więcej co pół roku. Do usuwania kamienia z ekspresu warto używać preparatów specjalnie do tego przeznaczonych, które są produkowane przez producenta wskazanego w instrukcji obsługi danego urządzenia, np odkamieniacze do ekspresu saeco. Należy się wystrzegać substancji nie dedykowanych do czyszczenia ekspresów, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na wyczyszczenie naszego ekspresu do kawy powinniśmy zacząć od wyciągnięcia pojemnika na wodę i przepłukania go. Gdy ta czynność zostanie zakończona należy wlać wodę oraz wrzucić środek odkamieniający do pojemnika. Ilość potrzebnej wody powinna być określona w instrukcji danego środka odkamieniającego. Następnie należy poczekać aż preparat się rozpuści, a potem włożyć pojemnik do ekspresu i go uruchomić. Jeżeli ekspres posiada automatyczne odkamienianie to wystarczy włączyć odpowiedni program i poczekać aż się zakończy. W przeciwnym wypadku należy postępować następująco: wypuścić wodę z urządzenia i odczekać około 15 minut, a następnie powtórzyć czynność i odczekać około 10 minut. Po tym czasie trzeba znowu wypuścić wodę, ale trzeba odczekać tylko 5 minut. Czynność powtarzać dopóki pojemnik na wodę nie będzie pusty. Na koniec przepłukać zbiornik i nalać do niego czystej wody i zrobić dwa kubki kawy w celu przepłukania ekspresu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*