Czy wiesz, czym jest i jak powstał alfabet Brajla?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Alfabet Braille’a to system punktów (lub kropek) używanych do przedstawiania liter, cyfr i interpunkcji w alfabecie Braille’a. Został on opracowany przez Louisa Braille’a, niewidomego francuskiego pedagoga i wynalazcę w XIX wieku. Nazwa pisma Braille’a pochodzi od nazwiska jego twórcy, ale słowo to zostało zaadaptowane do wielu języków.

Jak to działa?

Brajl opiera się na kodzie składającym się z 20 podniesionych kropek ułożonych w kolumnach. Każda kropka reprezentuje pojedynczą literę lub liczbę. Litery składają się z dwóch do sześciu podniesionych kropek każda; liczba 6 zawsze reprezentuje odstęp między słowami lub zdaniami. Łącząc kropki z dwóch komórek, można uzyskać wszystkie 64 możliwe kombinacje, aby utworzyć znaki dla takich rzeczy jak rzeczowniki pospolite i krótkie słowa, takie jak „the”.

Oprócz liter i cyfr istnieją symbole dla nut muzycznych, które pozwalają muzykom czytać partytury muzyczne w alfabecie Braille’a, jak również zapisane partytury muzyczne. Istnieją również symbole operacji matematycznych i kwot walutowych, które pozwalają osobom z niepełnosprawnością wzroku wykonywać obliczenia bez pomocy urządzeń pomocniczych, takich jak kalkulator czy czytnik ekranu komputera.

Technologia

Wiele urządzeń korzysta z alfabetu Brajla, na przykład to ze strony http://www.sklep.altix.pl/pl/zegarki-mowiace-i-brajlowskie. Jest to zegarek, który wyświetla czas w alfabecie Braille’a. Litery są wypukłe na tarczy zegarka, dzięki czemu osoby niewidome lub niedowidzące mogą odmierzać czas tak samo łatwo jak inni. Dla osób, które widzą, ale mają ograniczony wzrok, istnieją urządzenia zwane mówiącymi kalkulatorami, które wypowiadają liczby i wykonują obliczenia ustnie, zamiast drukować je na papierze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*