Słyszę, ale nie rozumiem – co zrobić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy ubytkach słuchowych zdarza się, że osoba nie jest w stanie zrozumieć mowy, mimo że słyszy wszystkie dźwięki. Takie zjawisko, zwane deprywacją słuchową powoduje kłopoty z odbieraniem poszczególnych wyrazów, wypowiadanych przez swojego rozmówcę. Osoby nią dotknięte często stają się wycofane i niepewne. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, gdyż pomoże on pomóc w rozwiązaniu naszego problemu.

Jak poprawić słuch?

Przyczyn ubytku może być wiele – od urazów głowy i uszu, poprzez czynniki genetyczne, po zanieczyszczenia kanału słuchowego woskowiną. Problem występuje często u osób starszych, ze względu na starzenie się narządów i ubytki w komórkach odpowiedzialnych za rejestrowanie wysokich częstotliwości. Niedosłyszenie dotyka również osoby młodsze, nawet dzieci, dlatego warto skonsultować stan swoich uszu ze specjalistami, dostępnymi na https://akademiaslyszenia.pl/. Zbadają oni przyczynę problemu oraz stopień zubożenia narządu słuchu. Dobiorą odpowiednią metodę, która zwiększy zakres słyszalnych dla pacjenta dźwięków. Czasami konieczne jest wszczepienie specjalnych implantów, jeśli wada jest wyjątkowo duża. Obok objawów związanych z niezrozumieniem mowy, jest również niemożność odbierania dźwięków wysokich częstotliwości, np. śpiewu ptaków.

Ubytki słuchowe, które nie są leczone, mogą przerodzić się w głuchotę. Warto konsultować z lekarzem wszelkie problemy związane z tym narządem. Utrudnione zrozumienie mowy swoich rozmówców może być symptomem rozwijającego się schorzenia lub choroby. Odpowiednio rozpoznany problem i podjęcie leczenia, pomaga pacjentowi odzyskać pełen słuch oraz pewność siebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*