Zakup czy wynajem kasy fiskalnej – co jest bardziej opłacalne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie kasa fiskalna do sklepu to podstawowy element jego wyposażenia. Pozwala sprzedawcy rejestrować transakcje i wydawać klientom paragony fiskalne. Dodatkowo jej posiadanie w coraz większej ilości przypadków jest wymagane przez prawo. W związku z tym jej posiadanie często okazuje się niezbędne do prowadzenia działalności. Dobra kasa fiskalna jednak pomaga również w zarządzaniu sklepem, pozwalając na bieżącą kontrolę stanu magazynowego lub prowadzenie sprzedaży poza stanowiskiem kasowym. Jednocześnie, przy większej ilości kas, możliwość jednoczesnej aktualizacji bazy produktów pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu.

Kupić czy wynająć?

Przy zakupie kasy fiskalnej oprócz funkcjonalności najważniejszą rolę grają koszty. Często otwierając nową działalność, zakup całości sprzętu stanowi poważną barierę finansową. Szczególnie w przypadku zapotrzebowania na wyższej sprzęt, ceny mogą być za wysokie dla początkującego przedsiębiorcy. Tutaj z pomocą przychodzi leasing. Pozwala on na rozłożenie kosztów na raty, co pozwala na wykorzystanie sprzętu do zdobywania środków na pokrycie jego ceny. Można by rzec, że wtedy kasa fiskalna „zarabia na siebie”.

Dodatkowo raty leasingowe, w odróżnieniu od rat kredytu na zakup, można w całości rozliczyć jako koszty uzyskania przychodu, co pozwala dodatkowo obniżyć podatki. Leasing jest również znacznie łatwiejszy do uzyskania niż kredyt, często na bardziej preferencyjnych warunkach. Jedyny przypadek gdy przewagę ma bezpośredni zakup kasy fiskalnej pojawia się gdy od początku dysponujemy odpowiednim kapitałem i chcemy maksymalnie obniżyć przyszłe koszty prowadzenia działalności. Warto też pamiętać, że np. kasy fiskalne online ceny mają różne, w zależności od marki czy też parametrów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*