Wyróżnia się wiele rozmaitych rodzajów zmagań sportowych. Zawody mogą odbywać się w różnych środowiskach, zarówno w wodzie, jak i na powierzchni lub w powietrzu. Istnieją jednak takie, które łączą ze sobą kilka konkurencji – jedną z nich jest triathlon. Specjalnie dla miłośników sportu przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy na temat tej dyscypliny sportu.
Triathlon, inaczej trójbój, jest kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Oznacza to, że zawodnicy kolejno płyną, jadą na rowerze i biegną na ściśle określonym terenie. Zwycięża ten z nich, który przekroczy linię mety w najkrótszym czasie, przy czym zmiany oprzyrządowania i strojów wliczają się do całkowitego czasu końcowego. Historia triathlonu sięga lat 70. XX wieku – wtedy w San Diego w Ameryce rozegrano pierwszy wyścig na 500 jardów (około 0,5 kilometra). Z kolei do Polski dotarł dopiero w 1984 roku. W 2000 roku trójbój uznano za dyscyplinę olimpijską i wpisano go na listę kategorii sportowych w letnich igrzyskach.
Rozgrywany jest na najróżniejszych dystansach, od krótkich po długie. Standardowe trasy składają się z 1,5 kilometra pływania, 40 kilometrów jazdy rowerem i 10 kilometrów biegu, co daje łącznie 51,5 kilometra wyścigu. Jednakże, prawdziwi fani adrenaliny i zwolennicy naprawdę trudnych wyzwań, urządzają tzw. Ironman, czyli zawody triathlonowe na łączną odległość ponad 200 kilometrów, zaś co roku na Hawajach organizowane są zmagania Ultraman na dystansie sięgającym aż 500 kilometrów. Zasady triathlonu są bardzo proste. Zawodnicy dążą do tego, by osiągnąć jak najlepszy czas. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku zawodów międzynarodowych to sport indywidualny, dlatego zabroniono zrzeszania się startujących w grupy i przyjmowania jakiejkolwiek pomocy na trasie, nie licząc wsparcia wolontariuszy. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie własnego sprzętu do pływania, jazdy na rowerze i biegania, w tym również strojów, które można znaleźć na stronie https://www.runshop.pl/stroje-triathlonowe-do-startu,c134.html oraz wyposażenia w formie kasku, czepka czy butów, które w trakcie wyścigu pozostawia się w punkcie zmiany przyrządów.