Urządzenia wykorzystywane w pojazdach specjalistycznych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Większość z nas ma na co dzień do czynienia jedynie ze zwykłymi samochodami osobowymi. Pojazdy specjalne znamy jedynie z ulic, jednak nie wiele wiadomo o ich budowie wewnętrznej. Okazuje się, że tam znajduje się mnóstwo bardzo interesujących podzespołów. Sprawdzamy jakie elementy najczęściej możemy spotkać w takich autach.

Ciężarówka z dźwigiem

Ten widok niektórzy mogą znać bardzo dobrze. Zwłaszcza, jeśli ktoś zamawiał na przykład dostawę kostki brukowej na swoje podwórko. Przyjeżdża do nas wtedy specjalna ciężarówka, która posiada zamontowany na ramie – oprócz skrzyni ładunkowej – także dźwig typu HDS. Dzięki niemu nie potrzeba już drugiego pojazdu, by wykonać rozładunek ciężkich palet. Wystarczy uruchomić urządzenie i zdjąć towar ze auta na miejscu. Dźwigi najczęściej napędzane są przez pompy hydrauliczne, otrzymujące napęd bezpośrednio z wału silnika spalinowego. To znacznie upraszcza konstrukcję i czyni ją bardziej mobilną.

Pojazdy typu wywrotka

Zapewne większość z nas widuje auta ciężarowe przewożące piasek lub żwir na specjalnej platformie. Dzięki wykorzystaniu siłownika pneumatycznego oraz sprężarki, możliwe jest uniesienie kipra i wysypanie w ten sposób całego ładunku w kilkanaście sekund. Przy takich rozwiązaniach bardzo ważne jest, by stosować dobrej jakości filtr powietrza do kompresora, ponieważ sprężarka musi wtłoczyć nawet kilkadziesiąt litrów gazu do siłownika, gdy platforma jest w pełni załadowana. Ponieważ wywrotki wykorzystuje się przede wszystkim na bardzo zapylonych placach budów, posiadanie odpowiedniego filtra jest koniecznością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*