Kiedy wykonuje się rentgen klatki piersiowej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rentgen klatki piersiowej (RTG) jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. W tym przypadku serce, płuca, kości oraz inne elementy zostają ukazane na kliszy dzięki wykorzystaniu promieni X. Cała procedura jest nieinwazyjna i trwa zazwyczaj zaledwie kilka minut. Wykonanie omawianego badania jest w pełni bezpieczne, mimo że organizm jest wystawiony na działanie nieznacznej dawki promieniowania. Warto się zdecydować zwłaszcza na rentgen w Krakowie cennik w większości tamtejszych gabinetów jest bowiem akceptowalny dla ogółu pacjentów.

Badanie obowiązkowe dla osób z chorobami serca i nie tylko

Rentgen klatki piersiowej powinniśmy wykonać regularnie co dwa lata w celu wykrycia ewentualnych chorób serca lub płuc. Z kolei nałogowym palaczom i osobom wykonującym pracę w bardzo szkodliwych warunkach zaleca się robienie tego przynajmniej raz w roku (na polecenie lekarza, który wypisuje pacjentowi skierowanie).

Ponadto, do gabinetu lekarskiego powinny zapukać osoby cierpiące na uciążliwe duszności, borykające się z niepokojącym i wyjątkowo długo utrzymującym się kaszlem, wszelkimi bólami w klatce piersiowej, urazami zaistniałymi w jej obrębie, a także krwawieniem pojawiającym się w trakcie kaszlu albo w przełyku.

Prześwietlenie klatki piersiowej jest pomocne w wykrywaniu wieli groźnych schorzeń i chorób, które wymagają podjęcia szybkiego i zaawansowanego leczenia. Jest to m.in.:
– zapalenie i rozedma płuc
– rak płuc (złośliwy i niezłośliwy)
– gruźlica
– niewydolność i inne choroby serca; w tym przypadku dobrym wyborem jest zwłaszcza kardiolog w Krakowie Bronowicach, ponieważ jego gabinet jest wyposażony w wysokiej klasy rentgen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*