Jak wybierać wyposażenie kuchenne?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Każdego dnia będziemy spędzać w nim sporo naszego czasu. Dlatego tak istotne jest zadbanie i o jej wyposażenie. Musimy wybrać nie tylko właściwe meble oraz sprzęt AGD, ale również dobrać różnorodne akcesoria kuchenne, które ułatwią nam życie. Wybór wszystkich tych elementów może być trudnym oraz czasochłonnym zadaniem. Warto więc zasięgnąć rady ekspertów oraz poszukać na własną rękę informacji na temat dekorowania kuchni.

Po znalezieniu odpowiednich mebli będziemy jeszcze musieli je rozważnie poustawiać. Co więcej, niezbędne będzie zadbania o dużą liczbę schowków, które pomieszczą wszystkie nasze akcesoria. Nie chcemy przecież, aby w naszej kuchni panował chaos. Poznanie zasad, którymi powinniśmy kierować się podczas wybierania wyposażenia do kuchni, znacznie ułatwi nasze zadanie. W rezultacie otrzymamy nie tylko eleganckie, ale również wysoce funkcjonalne pomieszczenie.

Co brać pod uwagę dobierając meble do kuchni?

Zanim zaczniemy wybierać meble, musimy wykonać kilka czynności. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zmierzenie naszej kuchni. Jej rozmiary znacznie wpłyną na nasz plan aranżacji tego wnętrza. Szukanie mebli do dużych pomieszczeń jest o wiele łatwiejszych zadaniem. W takich przypadkach wyposażenie dobieramy, kierując się przede wszystkim naszymi upodobaniami. Nie musimy przywiązywać zbyt dużej uwagi do gabarytów wybieranych modeli.

Gdy jesteśmy ograniczani przez mały metraż mieszkania, musimy maksymalnie wykorzystać każdą dostępną przestrzeń. Znacznie lepszym wyborem są meble wielozadaniowe, które zabierają mniej miejsca i jednocześnie łącza w sobie kilka funkcji. Niezależnie od naszych wyborów, musimy pomieścić w naszej kuchni wszystkie niezbędne nam sprzęty kuchenne oraz blaty, na których będziemy mogli wygodnie przygotowywać posiłki.

Kolejną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest kształt pomieszczenia. Wpływa ona na to, jaką formę zabudowania możemy wybrać. Do najpopularniejszych należą aranżacje w literę G, U oraz L. Ta ostatnia opcja idealnie pasuje do niewielkich mieszkań. Z kolei w wąskich kuchniach lepiej postawić na zabudowę dwustronną równoległą. Niezależnie od wybranej formy, musimy dążyć do jak najefektywniejszego zagospodarowania dostępnej nam przestrzeni. Szczególnie ważne jest zadbania o powstanie tak zwanego trójkąta roboczego. Chodzi w nim o to, aby nasza zmywarka, kuchenka oraz lodówka znajdowały się w odpowiedniej odległości od siebie. W ten sposób zapewnimy sobie płynne korzystanie z naszej kuchni.

Jak wybrać właściwe szafki kuchenne?

Żadna kuchnia nie obejdzie się bez szafek. To w nich będziemy przechowywać naczynia, talerze oraz niektóre produkty żywnościowe. Wiele osób decyduje się na jednoczesny wybór szafek stojących i wiszących. Oprócz ich pojemności warto zwrócić uwagę na kierunek otwierania się ich drzwiczek. Ma to duże znaczenie w przypadku mniejszych kuchni, gdzie może nie starczyć miejsca na drzwi otwierające się w tradycyjny sposób — pionowo. Możemy się zdecydować na zakup gotowych zestawów meblowych lub szafek robionych na wymiar. Te druga opcja jest zalecana w przypadku kuchni o niekonwencjonalnym kształcie, do których standardowe meble mogą nie pasować. Materiał, z którego zostały wykonane dane szafki, ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności naszej kuchni.

Popularnością cieszą się fronty meblowe wykonane z drewna, płyt drewnopochodnych oraz szkła. Takie połączenie pozwala uzyskać elegancki wygląd kuchni i jednocześnie charakteryzuje się dużą odpornością. Meble, które będziemy stawiać w tym pomieszczeniu, są narażone na działanie wilgoci oraz dużych zmian temperatury. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie szafek za pomocą lakieru. Tańszą alternatywą dla mebli drewnianych są modele wykonane z płyt wiórowych. Jeżeli właściwie ją zabezpieczymy, to taka szafka będzie nam w stanie posłużyć przed długie lata.

Jakie akcesoria kuchenne są najprzydatniejsze?

Gotowanie bez właściwych narzędzi jest praktycznie niemożliwe. Do najważniejszych akcesoriów, bez których nie będziemy mieli w pełni funkcjonalnej kuchni, należą oczywiście garnki. Przy ich wybieraniu musimy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim muszą one być funkcjonalne. W tym celu należy skupić się na ich rozmiarach oraz tym, z jakiego materiału zostały wykonane. Nie możemy jednak zignorować ich aspektu estetycznego. Poprawnie dobrane powinny idealnie komponować się z wystrojem naszej kuchni.

Najpowszechniejsze są pojemniki wykonane ze stali nierdzewnej, bądź aluminium. Są nie tylko solidne oraz wytrzymałe, ale również wysoce higieniczne. Przed zakupem dobrym pomysłem jest sprawdzenie grubości dna oraz ścianek. Modele z potrójnym dnem pozwolą uniknąć przywierania oraz przypalania się potraw. Jeżeli ważna jest dla nas solidność wykonania połączona z interesującym wyglądem, warto postawić na garnki wmf. W pełni spełnia one nasze oczekiwania i pozwolą na efektywne gotowanie.

Równie ważne co garnki są sztućce, bez których trudno wyobrazić sobie spożywanie obiadów. Wybór właściwego zestawu może być trudnym zadaniem z uwagi na bogatą ofertę dostępną na rynku. Podstawowymi elementami są widelce, noże i różne łyżki. Musimy ich posiadać wystarczająco dużo, aby starczyło dla każdego domownika. Duże znaczenie ma ich poręczność, budowa oraz waga. Jednakże najważniejszą kwestią jest to, z jakiego materiału zostały one wyprodukowane. To on ma największy wpływ na ich funkcjonalność oraz cenę.

Srebro stanowi opcję luksusową, dzięki, której zapewnimy niemalże perfekcyjną prezentację na naszym stole. Co więcej, ten surowiec jest wyjątkowo przyjazny dla naszego zdrowia. Ewentualnie może wybrać modele posrebrzane, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Najważniejsze, aby zakupione przez nas produkty był wygodne w użytkowaniu i starczyły nam na długi czas. Najlepiej wybrać sztućce wmf, gdyż nie tylko ładnie się prezentują, ale są właśnie solidnie wykonane. Udało się to osiągnąć, dzięki specjalnej stali nierdzewnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*