Dokumentem finalizującym zakup nieruchomości jest umowa sprzedaży. Aby dokument posiadał moc prawną, musi być sporządzony w obecności notariusza. W innym przypadku umowa jest nieważna.
Zakup dowolnej domu, mieszkania czy działki to inwestycja, która wymaga podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, która musi być zawarta w postaci aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Wymóg ten nie dotyczy umowy przedwstępnej, która może mieć formę pisemną, potwierdzoną przez sprzedającego i nabywcę. W umowie przedwstępnej należy zawrzeć wszystkie informacje dotyczące planowanej inwestycji. Fakt ten dotyczy zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jeżeli szukamy na Śląsku atrakcyjnych nieruchomości Mysłowice są miastem, w którym możemy znaleźć wiele interesujących propozycji. Wzór umowy przedwstępnej można znaleźć w internecie – pozwoli to zredukować koszty inwestycyjne do niezbędnego minimum. Umowa przedwstępna bywa często określana mianem przyrzeczonej i stanowi swego rodzaju rezerwację nieruchomości na rzecz konkretnego nabywcy np. do czasu uzyskania przez niego kredytu hipotecznego.
Dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji jest umowa sprzedaży nieruchomości sporządzona przez notariusza i podpisana w jego obecności przez obydwie strony. Jeśli posiadamy mieszkania na sprzedaż Bytom posiada wiele biur notarialnych, w których można sfinalizować przedsięwzięcie. Trzeba pamiętać, że umowa sprzedaży musi mieć charakter aktu notarialnego, w którym uwzględnione zostaną strony zawierające umowę, przedmiot prawny, czyli konkretna nieruchomość, cena zakupu, sposób płatności oraz termin wydania lokalu. W zapisie powinny znaleźć się także dokumenty przedłożone przez strony umowy, m.in. wniosek kierowany do wydziału ksiąg wieczystych, dotyczący zmiany właściciela. Wszystkie czynności prawne wykonuje notariusz.