Jak dopasować deskę snowboardową?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Snowboard to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Z każdym sezonem przybywa adeptów tej wspaniałej form aktywności. Co roku  sporo osób, zwłaszcza tych, które pierwsze snowboardowe kroki ma już za sobą, rozważa zakup własnego sprzętu. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami dopasowania deski snowboardowej. Nasz wybór powinien uwarunkowany być przede wszystkim takimi czynnikami jak:

– wzrost i waga

– poziom zaawansowania

– styl jazdy, rodzaj preferowanej odmiany snowboardingu 

Powietrzne akrobacje czy snow surfing?

Dla osób jeżdżących amatorsko głównie po przygotowanych stokach dobrym rozwiązaniem jest zakup deski typu allround (allmountain), o średnim flexie (parametr określający twardość deski w skali od 1 do 10). Długość deski w tym wypadku ustalamy, odejmując 20-25 cm od naszego wzrostu. Instruktorzy zalecają osobom średniozaawansowanym maksymalną długość snowboardu do wysokości brody.

Jeżeli zamierzamy skupić się na rozwijaniu naszych umiejętności w wybranym stylu jazdy, musimy wiedzieć, że do freestylu (skoki, snowpark, halfpipe) sprzęt musi być nieco krótszy i bardziej miękki, co ułatwi wykonywanie tricków i ewolucji. W tej odmianie dobrze sprawdzi się deska Burton snowboard.

Osoby preferujące szybką jazdę sportową, swoją uwagę kierować powinny w kierunku desek twardych, w tym desek slalomowych. Ten rodzaj sprzętu jest węższy i dłuższy. Umożliwia to wykonywanie dynamicznych skrętów i odpowiednie trzymanie krawędzi przy dużych prędkościach. Z kolei miłośnicy freeride, czyli jazdy poza wyznaczonymi trasami, wybiorą dłuższe, szerokie deski o znacznym rockerze (profil snowboardu). Taka konstrukcja pozwala na surfowanie po śnieżnym puchu, a jednocześnie ogranicza zapadanie się przy niższej prędkości. Niezależnie od preferowanego stylu, najważniejszym pozostaje czerpanie z jazdy maksimum przyjemności. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*