Fotel bujany – modny gadżet czy relikt przeszłości?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z czym kojarzy ci się fotel bujany? Z meblem stojącym w starodawnym pokoju i starszym człowiekiem na emeryturze, który przykryty kocem buja się raz do przodu, raz do tyłu? Jeśli uważasz, że fotel bujany, to relikt przeszłości, to możesz się pomylić. Obecnie wraca moda nie wiele dawnych rozwiązań, na przykład fotele uszaki lub krzesła rodem z PRL. Również fotel bujany może być modnym gadżetem w nowoczesnym wnętrzu.

Co się zmieniło?

Podobnie jak inne meble, które przeżywają istny renesans, również fotele bujane coraz częściej pojawiają się w ofercie producentów mebli. Są nawet na rynku firmy, które specjalizują się wyłącznie w produkcji foteli bujanych. Współczesne tego typu fotele mogą przypominać tradycyjne starodawne fotele wiklinowe. Mogą być również wykonane z wikliny, z metalu albo tworzyw sztucznych. Niektóre posiadają obicie z materiału albo skóry ekologicznej. Inne z kolei bardzo różnią się od znanych nam wykonań sprzed lat.

Nowoczesne fotele bujane zamiast tradycyjnych płóz mają inny mechanizm, albo są wykonane z materiału sprężystego. Bardziej ekskluzywne wersje są wyposażone w mechanizm elektryczny, który powoduje ruch fotela bez udziału siły ludzkiej. Dla wygody w niektórych fotelach montuje się podnóżek. Odpoczynek na takim fotelu może być bardzo odprężający.

Oczywiście funkcjonuje też spore grono pasjonatów mebli antycznych, którzy swoje mieszkania lub domy wyposażają z meble i elementy dekoracyjne sprzed wielu lat. Również oni decydują się na zakup foteli bujanych, ale właśnie tych zabytkowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*