Dieta wegetariańska – zdrowa i smaczna

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na przejście z diety tradycyjnej na wegetariańską lub nawet wegańską. Powody takiej zmiany są często głęboko zakorzenione w chęci zmiany trybu życia, w potrzebie zdrowszego odżywiania się lub również w niechęci do przyczyniania się do cierpienia zwierząt. Niezależnie od przyczyn, warto pamiętać, by dieta wegetariańska była odpowiednio zbilansowana i przede wszystkim zdrowa.

Jak prawidłowo odżywiać się na diecie wegetariańskiej?

Przede wszystkim warto pamiętać, że wegetarianizm polega na wyeliminowaniu ze swojej diety mięsa, ale zezwala na pozostawienie w niej produktów odzwierzęcych. Znaczy to tyle, że pomimo rezygnacji ze spożywania drobiu, wieprzowiny, wołowiny oraz ryb, można swobodnie łączyć rozmaite składniki, w tym produkty mączne, jajka, warzywa, owoce i wiele, wiele innych. Aby dieta była pełnowartościowa, należy jednak pamiętać, by posiłki były przygotowywane w wyważony i zróżnicowany sposób, tj. aby zawierały składniki z różnych grup oraz tłuszcze w postaci olejów. Jeśli są to nasze pierwsze kroki na tego rodzaju diecie, warto zasięgnąć porad zarówno wśród bardziej zorientowanych znajomych, w internecie, jak również można sięgnąć po specjalistyczne książki i poradniki dotyczące żywienia. Interesującą opcją może być też tzw. dieta pudełkowa, czyli catering na dowóz, np. https://timcatering.pl, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu podczas przygotowywania swoich posiłków.

Niezdrowe nawyki na diecie wegetariańskiej

Warto także pamiętać, by podczas realizacji diety w miarę możliwości unikać niezdrowych przekąsek oraz nie sugerować się jedynie brakiem mięsa w posiłku. Łatwo bowiem popaść w przekonanie, że danie bezmięsne to także fast-foody, np. frytki oraz rozmaite przekąski pozbawione w gruncie rzeczy jakichkolwiek wartości odżywczych, czyli słone przekąski, chipsy oraz słodycze. Celem wegetarianizmu jest przede wszystkim zdrowe odżywianie, dlatego też należy pamiętać, by codzienne posiłki składały się z dużej ilości warzyw, owoców, pełnowartościowych makaronów oraz kasz, które z powodzeniem zapewnią odpowiednio zbilansowane składniki. Smacznie i zdrowo!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*