Ćwiczenia i regeneracja – czyli sport z głową

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wraca moda na aktywność fizyczną. Jest wiele dyscyplin sportowych i każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jest, aby przygotować się do większego wysiłku i mieć świadomość, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z przetrenowania. Dobrze zaczynać przygodę ze sportem pod okiem trenera, który wskaże, jakie błędy popełniamy. Minimalizujemy możliwość powstania urazu i kontuzji. W ten sposób również mamy motywację do kolejnych treningów.

Jak trenować?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy wykonać rozgrzewkę. Rozciągnięcie wszystkich partii mięśni jest gwarancją na udany trening. Podczas takiego treningu podnosi się temperaturę i rozgrzewa mięśnie. Nie można dopuścić do długiej przerwy między rozgrzewką a treningiem właściwym, ponieważ wtedy mamy słabsze wyniki oraz pogorszoną sprawność ruchową. Do rozgrzewki dobrze użyć gumy do ćwiczeń. To uniwersalne narzędzie może być używane do różnych partii mięśni przez zastosowanie odpowiednich modeli ćwiczeń.

Jak zakończyć trening?

Pod koniec zaplanowanego czasu aktywności fizycznej powinniśmy zmniejszać wysiłek i częstotliwość wykonywania serii. W tym momencie następuje faza wypoczynku i regeneracji organizmu. Aby na bieżąco usuwać wszystkie oznaki zmęczenia, można zastosować sportowy masaż. Jeżeli należy mamy możliwości dostępu do masażysty, możemy użyć wałka do masażu roller. Tym przyrządem możemy samodzielnie rozluźnić mięśnie w miejscach, gdzie są one mocno napięte po treningu. Oprócz masażu można zastosować kąpiel regenerującą w gabinecie odnowy. Pozwoli to na zmniejszenie skutków zakwasów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*