Co musi posiadać dobry rower dziecięcy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Początkowe próby jazdy na rowerze dla większości dzieci są trudne. Strach przed upadkiem i problemy z koordynacją ruchu są częstym powodem frustracji. Dobrym sposobem na przygotowanie do pierwszej jazdy jest zakup popularnej biegówki. Na trójkołowych mogą jeździć już dzieci około 1,5-roczne, a dwulatki świetnie sobie radzą na dwukołowych.

Jak wybrać pierwszy rower z pedałami?

Najważniejsza zasada brzmi: nie kupujmy na zapas. Rozmiar ramy i kół powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Naukę jazdy najlepiej jest zaczynać około 3. roku życia pociechy. Rowery dla dzieci 12 cali sprawdzą się właśnie dla takich maluchów. Jazda na niezbyt dużym pojeździe daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość podparcia się nogą przy utracie równowagi. Co prawda mały jednoślad wystarczy najwyżej na jeden sezon, ale warto zainwestować w jego zakup. Dla dzieci starszych 4 i 5 letnich odpowiednie będą rowery z kołami 14 calowymi i 16 calowymi, takie jak te: https://www.runo.sklep.pl/43-rowery-dzieciece-16-cali.

Istotne elementy

Wygodne siodełko. Dyskomfort podczas jazdy może zniechęcać do dłuższych wycieczek. Najlepsze siodełka będą wypełnione żelem i pokryte skórą naturalną.

Lekka rama. Dziecko powinno sobie samo radzić z prowadzeniem jednośladu, czy uniesieniem np. jednego koła, pokonując krawężnik na pasach. Im lżejsza rama, tym lepiej.

Błotniki. Dzieci wjadą wszędzie, w każdą kałużę, błotniki uchronią je przed zachlapaniem wszystkiego, co mają na sobie.

Amortyzatory. Będą absorbować część wstrząsów podczas jazdy. Przydadzą się szczególnie u starszaków.

Przerzutki. Dzieci powyżej 5. roku życia mogą zacząć uczyć się korzystania z przerzutek. Na początek wystarczą 3 przerzutki.

Przy pierwszych próbach jazdy mogą przydać się dodatkowe kółka boczne lub kij do trzymania przez dorosłego. Pomoce te powinny być wykorzystywane krótko, samodzielna jazda da dziecku zdecydowanie więcej radości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*