Budowa i zastosowanie zaworów – co warto o nich wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawory to mechanizmy wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Odpowiednio dobrany sprzęt wpływa na niezawodność działania całej instalacji. Poszczególne mechanizmy różnią się między sobą budową i zastosowaniem.

Prosta i wytrzymała konstrukcja

Większość urządzeń przemysłowych zbudowana jest z wytrzymałego korpusu wykonanego z trwałego materiału, zwieradła oraz trzpienia. Zwieradło w zależności od rodzaju zaworu może przyjmować postać kuli, grzybka, tłoku, zasuwy lub iglicy. W instalacjach wodociągowych najczęściej stosuje się urządzenia zasuwowe, umożliwiające całkowite odcięcie przepływających mediów. W przemyśle chemicznym zastosowanie znajduje armatura kwasoodporna, która nie wchodzi w reakcje z przepływającymi substancjami.

Najważniejsze funkcje zaworów

Podstawowa funkcja zaworów polega na regulowaniu przepływu mediów przez instalacje. Wykorzystywane są także do regulacji ciśnienia i jego stopniowego uwalniania. Biorąc pod uwagę przeznaczenie tych mechanizmów, wyróżnia się zawory bezpieczeństwa i rozdzielcze. Wybierając tego rodzaju urządzenia, należy zwracać szczególną uwagę na ich przeznaczenie. Niezwykle istotne jest, by dobierać produkty dostosowane do poziomu ciśnienia panującego w instalacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*