Wynajem pojazdu a leasing

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy przedsiębiorca, szczególnie w branży transportowej, musi rozpocząć działalność od inwestycji. Bardzo często decydują się oni na długoterminowe zobowiązania, szczególnie w formie umowy leasingowej. Jednak istnieje jeszcze druga droga, czyli wynajem pojazdu. Obie propozycje mają swoje zalety i wady, a to, co wybierze firma, zależy od jej indywidualnych preferencji.

Leasing

Przedsiębiorstwa, w ofercie których znajduje się leasing pojazdów najchętniej kredytują jak najnowsze samochody. W takim przypadku można nawet uniknąć wpłacenia wkładu początkowego, co jest obowiązkiem w przypadku pojazdów używanych. Warto pamiętać, że jeżeli zakupi się samochód od osoby, która nie wystawia faktury VAT, to w ten sposób straci się możliwość skorzystania z leasingu operacyjnego. Wtedy można jedynie związać się umową na leasing finansowy, który jednak nie upoważnia do zaliczenia takich rat w poczet kosztów działalności. Leasingodawcy nakładają także obowiązek ubezpieczenia w pełnym zakresie, zwiększając koszty początkowe transakcji.

Wynajem

Takie rozwiązanie jest dużo bardziej elastyczne od leasingu. Podpisanie umowy odbywa się po przeprowadzeniu negocjacji a i przedterminowe jej zerwanie nie grozi poważnymi konsekwencjami. Aby wynająć busa, należy liczyć się tylko z wpłatą kaucji, a raty związane z jego wynajmem można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Wynajem busów bez kierowcy opłaca się, ponieważ w cenie wypożyczenia zawiera się ubezpieczenie, serwisowanie, co powoduje długoterminowe korzyści finansowe. Firmy wynajmujące pojazdy są objęci specjalnym traktowaniem przez zaprzyjaźnione warsztaty oraz ubezpieczalnie.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*