Warsztaty – czy można wzbudzić pasję w dziecku do archeologii?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Historia ludzi i świata to nie tylko daty, miejsca, nazwiska królów i bohaterów, to także poznawanie codziennego życia, kultury i zwyczajów ludzi, którzy żyli setki, a nawet tysiące lat temu. Wycieczkę do przeszłości umożliwiają muzealne zbiory, prezentacje multimedialne oraz warsztaty archeologiczne. Dlaczego warto korzystać z tego typu atrakcji?

Podróż do przeszłości

Badania archeologiczne, wbrew obiegowym opiniom, nie polegają na poszukiwaniu skamieniałości i szukaniu dinozaurów – tym zajmują się paleontolodzy. Archeologia to bliska siostra historii – pełna interesujących, nierzadko zaskakujących faktów, dotyczących życia na ziemi w czasach prehistorycznych i starożytnych. Doskonałą okazją, by bliżej poznać dawne dzieje, są warsztaty archeologiczne dla dzieci, łączące w sobie dobrą zabawę oraz możliwość odkrywania zawiłości świata. Tematyka i sposób prowadzenia zajęć są dostosowane do możliwości percepcyjnych uczestników. Forma warsztatowa umożliwia optymalną aktywizację dzieci, które mogą np. spróbować własnych sił w rozpalaniu ognia sposobem ludzi pierwotnych, wyrabianiu glinianych naczyń czy układaniu mozaiki. Jest to także okazja, by poznać tajniki pracy archeologa. Informacje związane z przedmiotowym tematem są zamieszczone na tej stronie internetowej https://archeologia-olsztyn.pl.

Archeologia dla całej rodziny

Przygoda z archeologią można realizować również z najbliższymi. Możliwości jest wiele – począwszy od rodzinnych wycieczek na stanowiska archeologiczne, poprzez wspólnego oglądania filmów, szukania informacji w internecie i czytania tematycznych książek lub przeglądania albumów, a na wizycie w muzeum, festynie lub pikniku archeologicznym skończywszy. Godne uwagi są przede wszystkim stanowiska archeologiczne, w których znajdują się rekonstrukcje dawnych budynków i przedmiotów codziennego użytku, a także ciekawe i pełne tajemnic trasy wycieczkowe. Skanseny i rezerwaty archeologiczne można znaleźć praktycznie w każdym regionie. Równie interesujące są pikniki i festyny archeologiczne, podczas których często pojawiają się grupy rekonstrukcyjne, prezentując dawne sposoby walki czy rzemiosła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*