W jaki sposób najlepiej jest odprowadzać ścieki z domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy masz dużo ścieków, pozbycie się ich może być wyzwaniem. W przypadku większych domów i firm nie stanowi to problemu, ponieważ posiadają one własne systemy szamb lub oczyszczalni ścieków. Jednak ci, którzy mieszkają w mieszkaniach lub mniejszych domach będą musieli sami zdecydować, które rozwiązanie jest dla nich bardziej opłacalne.

Szamba

Najlepszym sposobem na pozbycie się ścieków jest zastosowanie szamba. Szambo to mała komora lub pojemnik, który jest zakopany pod ziemią i służy do usuwania ścieków z domu. Składa się z kilku komór, które są połączone rurami, które następnie są połączone z polem odpływowym. Ścieki przepływają przez komory, umożliwiając osiadanie substancji stałych. Pozostała ciecz przechodzi następnie przez rurę wylotową, do pola odpływowego, które pozwala na wchłonięcie jej do gleby.

Szambo może obsłużyć tylko tyle odpadów, zanim będzie musiało zostać opróżnione. Można to zrobić poprzez wypompowanie zawartości lub spuszczenie wody z dna i zastąpienie jej świeżą wodą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak często należy opróżniać szambo, powinieneś zwrócić się do lokalnego wydziału zdrowia lub skontaktować się z miejskim wydziałem robót publicznych i zapytać ich, jak często zalecają opróżnianie osobistych systemów oczyszczania ścieków w obszarach mieszkalnych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Drugą opcją jest skorzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków (zwanej również miejską oczyszczalnią ścieków). Oczyszczalnie, takie jak te oferowane m.in. na witrynie https://www.ecoinvest.info.pl/oczyszczalnie-sciekow-przydomowe-biologiczne-radom/ oczyszczają ścieki przed wypuszczeniem ich z powrotem do naturalnych dróg wodnych lub zbiorników wodnych. 

W tym systemie ścieki przepływają przez różne rury do dużych zbiorników, które zawierają mikroorganizmy trawiące ciała stałe, takie jak papier toaletowy i chusteczki spłukiwane. Po przefermentowaniu, pozostała ciecz staje się oczyszczonym ściekiem, który jest odprowadzany do wód przyjmujących lub przechowywany w celu przyszłego wykorzystania (np. nawadniania).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*