Typy szamb przydomowych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W przypadku budynku mieszkalnego nie mającego dostępu do sieci kanalizacyjnej konieczne jest wybudowanie zbiornika na nieczystości, potocznie zwanego szambem. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie, z którego często korzystają zwłaszcza właściciele niewielkich działek zlokalizowanych z dala od miasta lub wsi. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów bezodpływowych zbiorników, ale najbardziej popularne są modele betonowe jedno- i wielokomorowe. Ich sprzedażą zajmuje się np. ta firma: http://betonowe-szambo.pl/szamba-dwukomorowe/.  

Kluczowe znaczenie ma wytrzymałość i funkcjonalność zbiornika

Dawniej większość osób decydowała się na wybudowanie obok domu zbiornika z kręgów. Wymagał on jednak zaawansowanego montażu i często nie utrzymywał szczelności, dlatego z czasem zastąpiono go innymi konstrukcjami. Wśród nich istotną pozycję zajmują modele betonowane na miejscu, zakładane na podstawie indywidualnego projektu, uwzględniającego nietypowy kształt czy rozmiar. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności wynajmowania ciężkich maszyn, co sprawia, że czynności mogą się odbywać nawet tam, gdzie nie byłyby one zdolne dojechać. W tym przypadku szczelność i trwałość zbiornika jest uzależniona od jakości i stopnia przesiąkliwości użytego betonu.

Alternatywą są prefabrykowane zbiorniki wykonane z betonu albo tworzyw sztucznych. Te pierwsze zyskały ogromną popularność ze względu na niską cenę, wytrzymałość, a także odporność na korozję, czynniki chemiczne i uszkodzenia natury mechanicznej. Ich jedyną wadą jest to, że muszą zostać dowiezione na miejsce i posadowione w ziemi za pomocą dźwigu. Jeśli interesują nas gotowe szamba betonowe Włocławek jest miastem, w których działa kilka firm zajmujących się ich sprzedażą oraz montażem. Z kolei wersje z laminatów charakteryzują się większą lekkością (co ułatwia transport) i są tak samo szczelne, ale jednocześnie bardziej podatne na uszkodzenia. Korzysta się z nich głównie w miejscach, w których poziom wód gruntowych nie jest za wysoki.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*