Stożek rogówki – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choroby oczu i wady wzroku dotyczą coraz większej liczby osób.Bardzo często rozwijają się powoli, a pierwsze objawy są niepozorne, więc pacjenci podchodzą do nich z lekceważeniem. Jest to oczywiście niewłaściwe podejście, ponieważ zaburzenia widzenia czy inne dolegliwości związane z oczami mogą świadczyć nie tylko o rozwijającej chorobie oczu, ale również o innych chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy schorzenia układu krwionośnego. Wszystkie niepokojące objawy wymagają specjalistycznej konsultacji.

Stożek rogówki

Bardzo niebezpiecznym schorzeniem, które doprowadza do pogorszenia ostrości widzenia jest stożek rogówki. Jest to choroba degeneracyjna rogówki, która prowadzi do jej uwypuklenia. Przyczyny tego schorzenia wciąż są analizowane, wskazywane jest jednak, że wpływ mają uwarunkowania genetyczne oraz choroby ogólnoustrojowe. Aby wykryć rozwijające się zwyrodnienie, konieczne jest wykonanie tomografii rogówki i topografii. Jedną z metod leczenia jest zabieg cross linking, który jest bezbolesny i hamuje postęp zwyrodnienia rogówki. Dzięki jego zastosowaniu przebudowuje się sieć kolagenowa oka i rogówka nabiera sprężystości.

Bardzo istotną kwestią jest, aby po leczenie udać się szybko i we właściwe miejsce. Najbezpieczniej jest korzystać z pomocy specjalistów. Diagnostyką oraz leczeniem wszelkich defektów, urazów czy chorób oczu zajmują się centra okulistyczne, które dysponują specjalistycznym sprzętem, a w zespole są optycy, optometryści i mikrochirurdzy. Z ofertą leczenia cross linkingu można zapoznać się na https://www.eyemed.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*