Sprzęt dla profesjonalnego fotografa

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dobry sprzęt fotograficzny to taki, który nie będzie ograniczał naszej kreatywności oraz umiejętności. Trzeba jednak dobierać aparat i obiektywy pod własne preferencje. Inne oczekiwania wobec sprzętu ma fotograf sportowy, niż ślubny. 

Dobór aparatu

Na wstępie trzeba powiedzieć, że profesjonalny sprzęt to nie tylko lustrzanki, ale też bezlusterkowce, które jakością nie ustępują swoim większym kolegom. Zdarza się nawet, że to właśnie urządzenia bez lustra oferują lepszą jakość pracy, czego dobrym przykładem jest aparat cyfrowy Sony A7R Mark III Body. Fotograf powinien się skupić przede wszystkim na dobraniu sprzętu z odpowiednim sensorem. Trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze te droższe są lepsze do pewnych zastosowań. Sensory dobrze pracujące na wysokim ISO, świetnie sprawdzą się na ślubach, koncertach czy podczas zdjęć nocnych, umożliwiając zrobienie bezszumnych zdjęć. Będą one jednak ograniczać fotografa, kiedy wykonuje on zdjęcia na dobrze doświetlonej przestrzeni z dużą ilością obiektów odbijających światło (np. nad morzem), przepalając i prześwietlając niektóre elementy zdjęcia. 

Obiektyw

Dobór odpowiedniego szkła jest bardzo trudny, ponieważ dość ciężko jest na pierwszy rzut oka powiedzieć czy dobrze nam się z nim pracuje. Trzeba zrobić sporo zdjęć w różnych warunkach, by „wyczuć” obiektyw i go ocenić. Najważniejszą rzeczą w szkle jest stałe światło (tańsze obiektywy często mają zmienną przysłonę, co wymaga bardzo często zmieniania ustawień). Zmienna ogniskowa pozwala na lepsze kadrowanie, jednak takie obiektywy częściej mają problemy z aberracją chromatyczną. Stałe światło, ogniskową oraz wysoką rozpiętość tonalną oferuje np. obiektyw Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM ART Canon.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*