Instalacje przeciwpożarowe mają za zadanie zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru. Gdzie dokładnie muszą być zainstalowane, a gdzie nie, jest wyszczególnione w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej oraz Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
By szybko ostrzegać oraz możliwie jak najszybciej zneutralizować przyczynę pożaru warto zastanowić się nad dostępnymi opcjami:
-urządzenia gaśnicze gazowe stałe,
-dobrze opracowane plany szybkiej ewakuacji z budynku,
-system sygnalizacji pożaru (SSP),
-instalacje piankowe, proszkowe, tryskaczowe i zraszaczowe,
-system gaszenia mgłą wodną (wysoko i niskociśnieniową),
-dźwiękowy system ostrzegawczy (DSO),
-instalacja systemów wentylacji i oddymiania.
Głównym zadaniem instalacji przeciwpożarowych jest wykrycie zagrożenia pożarowego możliwie jak najszybciej, by każdy mógł bezpiecznie podjąć ucieczkę. Ważne jest, by regularnie serwisować i naprawiać uszkodzone elementy, by działały w pełni sprawnie.
Mimo, że wymagania dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych są wyszczególnione w ustawie, to w praktyce wymogi formalne są minimalne. Dlatego najlepiej powierzyć projekt instalacji przeciwpożarowej wysokiej klasy specjalistom, np. https://www.nofire.pl/uslugi-ppoz/projekty-i-dokumentacja/projektowanie-instalacji-przeciwpozarowych. Trzeba mieć na uwadze fakt, że szybka reakcja systemów może zminimalizować ryzyko uszkodzenia mienia, a nawet uratować ludzkie życie.