Kuchnia orientalna święci obecnie prawdziwe triumfy także na zachodnich stołach. Japońskie sushi, spożywane tradycyjnie za pomocą pałeczek, podbiło w ostatnich latach serca wielu Polaków. Nie musisz jednak specjalnie wybierać się do restauracji czy kupować gotowego zestawu, by cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem – możesz wykonać je samodzielnie w domu. Najpopularniejszym w Polsce rodzajem sushi jest maki – rolki z ryżu owinięte płatami nori.
Podstawowym składnikiem tradycyjnego sushi jest ryż. Wiele sklepów orientalnych ma w swojej ofercie odmiany ryżu przeznaczone właśnie do tego dania, jednak jeśli nie masz możliwości go kupić, zwykły także doskonale się sprawdzi. Wystarczy, że ugotujesz go do miękkości w lekko osolonej wodzie, a następnie odcedzisz i pozostawisz do wystudzenia. Kolejnym niezbędnym składnikiem sushi jest ocet ryżowy. Istnieją trzy jego rodzaje: czarny, czerwony i biały, i właśnie ten ostatni stosowany jest do wyrobu sushi. Możesz go zdobyć np. w sklepie Kuchnie Orientu: https://www.kuchnieorientu.pl/produkt/ocet-ryzowy-bialy-do-sushi-500ml/. Do białego octu dodaj tylko sól i cukier i wymieszaj zaprawę z ugotowanym ryżem, co nada mu charakterystyczny, intensywny smak i aromat.
Tak przygotowana masa stanowi podstawę wielu rodzajów sushi. Jeśli chcesz wykonać sushi maki, kolejnym krokiem będzie uformowanie rolek z ryżu oraz dodatków i owinięcie ich w nori – sprasowane płaty z jadalnych gatunków wodorostów, popularne w kuchni japońskiej. Tylko od Ciebie zależy, co włożysz do środka rolki: możesz użyć tradycyjnego łososia lub innych ryb i owoców morza, a w wersji wegetariańskiej np. pokrojonych w cienkie słupki ogórków, papryki czy awokado. Zdecydowanie łatwiejszym do przygotowania w domu jest sushi nigiri, czyli niewielkie bloczki ryżu przykryte plastrami ryby albo japońskiego omletu. Między obiema warstwami zwykle układa się wasabi – chrzan japoński, uważany za jedną z najmocniejszych przypraw świata. Nigiri przed podaniem możesz owinąć cienkim plastrem nori, aby mieć pewność że zachowa swój kształt.
Z czym możesz serwować sushi? Wśród tradycyjnych dodatków wymienić należy przede wszystkim sos sojowy, podawany w osobnym pojemniczku, aby można było maczać w nim rolki. Dla podbicia i lekkiego zaostrzenia smaku dania używa się zazwyczaj wasabi, nakładaj je bardzo oszczędnie ze względu na mocny aromat. Innym klasycznym uzupełnieniem sushi jest sprzedawany w słoiczkach marynowany imbir, który także wzmocni jego smak.