Pierwszy spływ kajakowy – co musisz wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób decyduje się spędzić letni urlop nad wodą, opalając się na plaży oraz podejmując różnorodne aktywności ruchowe. W tym przypadku jednym z bardziej popularnych sposobów na atrakcyjny wypoczynek jest spływ kajakowy po rzece. Wiosłowanie zapewnia bowiem pożądaną porcję wysiłki fizycznego, a także pozwala podziwiać zmieniające się nieustannie krajobrazy. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza kajaki w Lipuszu na Kaszubach, a także w miejscowościach położonych na Mazurach, Roztoczu oraz Mazowszu.  

Wskazówki dotyczące organizacji wyprawy, sterowania jednostką i wymaganego ekwipunku

Pierwszy spływ kajakiem można zorganizować samodzielnie, ale znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zrobienie tego wspólnie z grupą znajomych. Warto poszukać w okolicy klub kajakowy i wybrać się na wyprawę pod okiem doświadczonego instruktora, który zapozna nas z kluczowymi technikami wiosłowania. Poza tym dzięki wybraniu tej opcji odpadnie nam konieczność załatwiania niektórych spraw organizacyjnych, takich jak choćby zarezerwowanie miejsca w hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym (jeśli oczywiście jest to wyprawa kilkudniowa). Przed spływem musimy też nauczyć się odpowiednio sterować kajakiem. Oto najważniejsze zasady:

– należy poruszać się szybciej od nurtu rzeki (konieczność wiosłowania)

– skręcanie w prawo jest możliwe dzięki wiosłowaniu do przodu z lewej strony, zaś w lewo – dzięki wiosłowaniu z prawej strony

– hamowanie odbywa się poprzez włożenie wiosła do wody i jego przytrzymanie

Popularne i polecane dla początkujących są zwłaszcza spływy Wda, Pilicą, Bugiem, Tanwią, Brdą, Bzura, Wieprzem i Drawą. Są to bowiem rzeki gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa, ale wystarczającą wartkie. Ostatnią istotną kwestią jest odpowiedni ekwipunek. Powinien on zawierać zapasowe ubranie, produkty do jedzenia, kurtkę przeciwdeszczową, kamizelkę ratunkową, krem z filtrem, namiot i materac.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*