O czym musimy pamiętać posiadając klimatyzację w aucie?

O czym musimy pamiętać posiadając klimatyzację w aucie?

cottonbro/pexels.com

Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie układ klimatyzacyjny jest już w samochodzie niemal podstawowym elementem wyposażenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że trzeba o niego należycie dbać, gdyż w przeciwnym razie może się stać źródłem nieprzyjemnych zapachów spowodowanych wirusami i bakteriami gromadzącymi się w zaniedbanej klimatyzacji.

Regularne użytkowanie i serwisowanie

Klimatyzacja przydaje się w różnych warunkach — latem pozwala ochłodzić kabinę pojazdu, a z kolei zimą osusza wnętrze i zapobiega parowaniu szyb. Pierwsze, o czym trzeba pamiętać to jednak fakt, iż z systemu trzeba korzystać regularnie, nawet jeśli w danym okresie nie zachodzi taka potrzeba. Układ powinien być uruchomiony przez przynajmniej kilkanaście minut w tygodniu, gdyż w przeciwnym razie sprężarka nie zostanie nasmarowana olejem mineralnym i dojdzie do jej zatarcia. Niezbędne jest też serwisowanie, odbywające się przeważnie raz w roku — zwykle na wiosnę. Takich przeglądów dokonują specjaliści, którzy oczyszczą układ z bakterii, grzybów czy pleśni oraz sprawdzą wydajność, a zwłaszcza jego szczelność, do czego zwykle wykorzystywany jest azot do klimatyzacji. Takie kontrole pozwalają również zawczasu dostrzec potencjalne usterki, więc unikniemy w przyszłości poważniejszych awarii i kosztów z tym związanych.

Co można sprawdzić samemu?

Pełnego przeglądu raczej nie uda się zrobić przeciętnemu użytkownikowi auta, lecz niektóre kwestie można weryfikować na własną rękę. Dostępny na rynku barwnik fluorescencyjny pomoże ocenić czy w układzie nie pojawiły się jakieś nieszczelności. Samemu można też wymienić filtr kabinowy oraz przeprowadzać dezynfekcję, do której służą specjalne środki, lecz i takie preparaty można bez problemu kupić na stacji benzynowej i w większych sklepach. W połączeniu z okazyjnym serwisowaniem u profesjonalistów pozwoli to utrzymać system klimatyzacji w dobrej kondycji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*