Księgi wieczyste elektroniczne – jak sprawdzić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przed zakupem domu, mieszkania lub działki warto dogłębnie poznać i przeanalizować jej stan prawny. Choć na naszą decyzję wpływ ma także szereg innych czynników w postaci lokalizacji czy ceny, to właśnie status nieruchomości będzie miał w przyszłości przełożenie na wszystkie związane z nią decyzje. To, czy dom nie ma współwłaścicieli albo obciążonej hipoteki należy sprawdzić w księgach wieczystych. W obecnych czasach wszystkie te informacje możemy sprawdzić nie ruszając się z domu. Sprawdź, w jaki sposób znaleźć interesującą Cię księgę wieczystą. 

Księgi Wieczyste: jakie informacje zawierają?

Prowadzeniem Ksiąg Wieczystych zajmują się odpowiednie wydziały Sądów Rejonowych, właściwych dla miejsca lokalizacji nieruchomości. Każda księga jest opatrzona numerem, a potencjalny nabywca po lekturze wpisów może zaznajomić się ze stanem prawnym domu, działki lub interesującego go mieszkania. W księgach wieczystych znajdują się takie informacje jak:

-dane właściciela nieruchomości,

-adnotacje o ewentualnej współwłasności nieruchomości,

-informacje o obciążeniu w postaci hipoteki,

-wzmianki o prawie dożywocia, służebności etc,

-powierzchnia i adres nieruchomości.

W księdze znajdziemy także informacje o tym, czy wobec domu lub działki nie zostały podjęte czynności prawne w postaci wywłaszczenia lub umowy przedwstępnej. Księgi Wieczyste są w pełni jawne: jeśli nie pamiętamy numeru księgi warto wejść na stronę internetową  https://www.znajdzksiege.pl/ i statusu prawnego danej nieruchomości zawartego w KW wyszukać po adresie nieruchomości lub numerze działki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*