Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji domowej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rehabilitacja domowa to forma fizjoterapii przeznaczona dla tych pacjentów, którzy ze względów zdrowotnych nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do gabinetu fizjoterapeutycznego. Istnieje możliwość korzystania z takiej pomocy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jak również prywatnie. Umożliwia ona poprawę lub podtrzymanie funkcjonalności pacjenta przez jak najdłuższy okres czasu. Niejednokrotnie odpowiednio prowadzona fizjoterapia jest gwarancją na samoobsługę osoby chorej, co stanowi znaczne ułatwienie dla jej najbliższych i zapewnia komfort psychiczny samego pacjenta. 

Dla kogo rehabilitacja domowa?

Najczęściej z rehabilitacji domowej na NFZ korzystają pacjenci przewlekle chorzy lub po operacjach. Głównymi wskazaniami są:

– uszkodzenie układu nerwowego,

– choroba Parkinsona,

– choroba Alzheimera,

– uszkodzenie rdzenia kręgowego,

– rdzeniowy zanik mięśni,

– udary,

– reumatoidalne zapalenie stawów,

– stan po endoprotezoplastyce lub amputacji.

W niektórych tych wskazaniach należy wziąć pod uwagę czas trwania, ponieważ przykładowo pacjent z uszkodzeniem rdzenia kręgowego może korzystać z refundowanej rehabilitacji domowej jedynie przez 12 miesięcy od doznania urazu. Prywatnie nie ma żadnych ograniczeń. 

Jak wygląda rehabilitacja domowa?

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem lub jego rodziną, gdy chory nie jest osobą zdolną do rozmowy. Następnie ocenia jego stan funkcjonalny i ustala plan rehabilitacji na najbliższy czas. Określa rodzaj ćwiczeń, częstotliwość spotkań i ewentualne zabiegi dodatkowe. W przypadku pacjentów o małych zdolnościach lokomocji bardzo dobre efekty przynosi korzystanie z magnetoterapii. Aparaty do magnetoterapii można zakupić na https://teslomag.pl/. Następnie fizjoterapeuta przystępuje do rehabilitacji – jej przebieg zależy od stanu zdrowia pacjenta. Inaczej będzie wyglądać leczenie osoby leżącej, a inaczej osoby samodzielnie poruszającej się. Na wizytę składa się kombinacja ćwiczeń, metod specjalnych, zabiegów fizykalnych i masaży. Jakość usług niczym nie odbiega od tych oferowanych stacjonarnie w przychodniach i gabinetach fizjoterapeutycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*