Kiedy usuwanie ósemek jest konieczne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zabieg usunięcia zębów mądrości nie należy do najprzyjemniejszych. U większości z nas, sama myśl budzi mnóstwo obaw i lęk przed ekstrakcją. Czasami jednak jest ona konieczna ze względów zdrowotnych. W jakich zatem sytuacjach należy się zdecydować na usunięcie ósemek? Odpowiedź znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Zęby mądrości – kiedy konieczna jest ekstrakcja?

Zęby mądrości, czyli ósemki, to te, które pojawiają się najpóźniej. Czasami zdarza się tak, że sam proces ich wyrzynania jest dość bolesny, a nawet wiązać się z pewnymi komplikacjami. Najczęściej powodem bywa zbyt mała ilość miejsca w szczęce, przez co nie mogą one wyrosnąć w sposób prawidłowy. Warto zatem odwiedzić stomatologa już wtedy, kiedy zęby dopiero zaczynają się wyrzynać, aby specjalista mógł zdiagnozować ewentualny problem. Nierzadko pomocne bywa wykonanie zdjęcia pantomograficznego, na którym widać ułożenie wszystkich zębów. Na jego podstawie lekarz może zdecydować o usunięciu zęba mądrości.

Zabieg usuwania ósemek jest konieczny wtedy, kiedy wrastają one w stronę siódemek. Naruszenie ich korzeni może być przyczyną bólu, a nawet spowodować przesunięcie wszystkich zębów. Czasami także przy wadach zgryzu konieczna jest wizyta u ortodonty oferującego usługi na stronie https://stomo.pl/leczenie/ortodoncja/, który także może zlecić noszenie aparatu ortodontycznego, w celu wyrównania pozostałych zębów. Niepełne wyrzynanie się ósemek to także powód do niezwłocznej ekstrakcji. Może to prowadzić do stanów zapalnych w dziąsłach, które są niebezpieczne dla całego organizmu. Najczęściej konieczne jest wówczas chirurgiczne usuwanie zębów mądrości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*