Kiedy przydatny jest overlok?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby zajmujące się na co dzień amatorsko i zawodowo krawiectwem bardzo często decydują się na zakup overloka. Jest to nowoczesna maszyna do szycia z wbudowanymi nożami, która służy przede wszystkim do zabezpieczania krawędzi materiału przed strzępieniem się oraz siepaniem. Wykorzystywane są w tym przypadku co najmniej trzy nitki, dzięki czemu uzyskany szew charakteryzuje się wysoką estetycznością i ponadprzeciętną wytrzymałością. W jakich konkretnie czynnościach pomoże nam omawiany sprzęt?

Rozbudowana funkcjonalność to ogromna zaleta

Standardowy overlok okazuje się niezbędny przy wykańczaniu wszelkich elementów garderoby, takich jak choćby sukienki, swetry, spodnie, kurtki czy bluzki. Jego podstawowa funkcja to oczywiście trwałe łączenie ze sobą różnych materiałów z zastosowaniem elastycznych szwów. Oprócz tego doskonale nadaje się do obrzucania (inaczej obrębiania) krawędzi tkanin, co w znacznym stopniu ogranicza ryzyko ich nieestetycznego obrabiania się. Jak by tego było mało, urządzenie zwane overlokiem jest przystosowane do szybkiego i wygodnego wszywania w ubrania gumek, taśm, koralików i innych materiałów o charakterze użytkowym czy dekoracyjnym.

Może również z powodzeniem służyć do wykonywania ozdobnego haftu ażurowego (tzw. mereżki). Charakteryzuje się on tym, że nitki są wysunięte z materiału wyłącznie w jednym kierunku. Jeśli zdecydujemy się na zakup overloka, to koniecznie postawmy na model, który gwarantuje wystarczająco dużą liczbę ściegów (łącznie z precyzyjna regulacją ich długości i szerokości), a ponadto posiada komfortowy uchwyt uchylny i docisk stopki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*