Jakimi produktami można karmić konie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pasze objętościowe i treściwe

Konie to zwierzęta, które mają stosunkowo krótkie przewody pokarmowe i wrażliwe żołądki. Oznacza to, że podawanie zbyt dużych ilości pokarmu nieodpowiedniej jakości może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Osoby, które nie miały nigdy do czynienia z końmi często uważają, że zwierzęta te jedzą wyłącznie owies. To nieprawda. Podawane zwierzęciu pożywienie powinno być zróżnicowane. Podstawowym rodzajem pokarmu jest pasza. Pasze dla koni dzieli się na treściwe oraz objętościowe.

Pierwsze z wymienionych mają dostarczać zwierzęciu energii. Z tego właśnie powodu w jego skład wchodzi głównie owies, który wyróżnia się dużą zawartością węglowodanów. Poza owsem zaleca się podawać również jęczmień, kukurydzę, siemię lniane oraz pszenicę. Zadaniem pasz objętościowych jest przede wszystkim wypełnienie koniowi żołądka, bez dostarczania dużej ilości energii. W ich składzie może znajdować się siano, słoma, susze z zielonki, a także marchew, buraki czy też jabłka.

Woda, włókno i inne dodatki

W karmieniu koni niezwykle ważne jest zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do czystej i świeżej wody. W zależności od temperatury powietrza i upodobań dorosłe zwierzę może wypijać dziennie od trzydziestu do siedemdziesięciu litrów wody. Korzystne dla zdrowia konia jest podawanie mu włókien w postaci siana, sieczki czy sianokiszonki w ilości 1-2 kilogramów na 100 kilogramów masy ciała. Aby zachęcić zwierzę do wolniejszego jedzenia i przeżuwania, warto sięgnąć po paśniki i siatki.

Coraz więcej osób decyduje się zlecić ułożenie diety dla konia profesjonalistom. Dieta taka może zawierać m.in. musli zapewniające zwierzęciu odpowiednią dawkę substancji mineralno-witaminowych. Bez względu na rodzaj stosowanych produktów należy pamiętać, że konie są niezwykle wrażliwe na nieświeże czy zepsute pokarmy. Dlatego trzeba wybierać tylko produkty wysokiej jakości. takie oferuje m.in. https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-redmills/pasze-dla-koni-sportowych/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*