Kable do transmisji danych są dostępne w wielu różnych postaciach. Najpopularniejszym kablem sieci Ethernet jest skrętka nieekranowana (UTP). Ten typ okablowania jest powszechnie spotykany w wariantach CAT 5e i CAT 6. Kable UTP są obecnie używane w większości sieci LAN ze względu na ich opłacalność, niezawodność i elastyczność.
Skrętka składa się z wielu skręconych ze sobą żył przewodu miedzianego, stąd jej nazwa. Mogą być ekranowane lub nieekranowane, ale najbardziej rozpowszechnioną formą, jak wspomniano powyżej, jest skrętka nieekranowana.
Kable UTP są doskonałym wyborem do rozbudowanych sieci komputerowych, ponieważ zapewniają szybką i płynną transmisję dużej ilości danych i to w krótkim czasie. O takich właściwościach świadczy m.in. kabel UTP kat 5e, czyli najbardziej rozpowszechniony na rynku model. Dzięki temu idealnie nadają się do stosowania w środowiskach, w których znajduje się dużo sprzętu elektronicznego, takich jak biura i inne budynki komercyjne. Jeśli jednak, byśmy chcieli postawić na większą odporność na czynniki zewnętrzne, to powinniśmy się przyjrzeć kablom wyposażonym w ekranowanie.
Jedynym prawdziwym minusem stosowania kabli UTP jest to, że są one podatne na szumy spowodowane przenikaniem się par przewodów w tym samym kablu. Problem ten można jednak zminimalizować, przestrzegając dobrych praktyk instalacyjnych i stosując wyższej jakości produkty kablowe o niższym współczynniku skrętu.