Jaki aparat cpap wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aparat CPAP jest nowoczesnym sprzętem stosowanym powszechnie w leczeniu bezdechu sennego. Działa on na takiej zasadzie, że dostarcza powietrze pod ciśnieniem do dróg oddechowych przez specjalną rurkę oraz niedużą maskę donosową albo pełnotwarzową. Pozwala to wyeliminować epizody zatrzymania oddechu u pacjenta i uciążliwe, głośne chrapanie. Na rynku są dostępne różne modele omawianych urządzeń, ale ogromnym powodzeniem cieszy się zwłaszcza aparat Resmed CPAP, a to ze względu na dużą funkcjonalność i potwierdzoną skuteczność. 

Modele automatyczne i stałociśnieniowe 

Leczenie bezdechu aparatem CPAP opiera się przede wszystkim na zniwelowaniu albo całkowitym wyeliminowaniu przyczyn, które powodują występowanie epizodów zatrzymania oddechu w trakcie snu. Urządzenie pompuje do dróg oddechowych powietrze pod sporym ciśnieniem, co usztywnia ich struktury. Owo powietrze jest generowane przez specjalną pompę, a następnie dostarczane przez maskę nałożoną jedynie na nos albo na całą twarz. Duże znaczenie w kontekście efektywności tej metody ma dobór właściwego sprzętu. Jeśli bowiem chodzi o CPAP aparat, to na rynku znajdziemy dwa jego modele – automatyczny i stałociśnieniowy.

Ten pierwszy jest bardziej zaawansowany i zalecany w sytuacji, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych (np. dodatkowych schorzeń współistniejących). Gwarantuje bowiem większy komfort użytkowania, polegający na dopasowywaniu ciśnienia do zmieniających się w trakcie snu warunków oporowych w drogach oddechowych. Z kolei aparat stałociśnieniowy dostarcza powietrze zawsze pod jednolitym ciśnieniem (zaprogramowanym przed snem), dlatego powinny go używać osoby z mniej uciążliwymi objawami. O wyborze konkretnego modelu decyduje kilka czynników, w tym zwłaszcza rodzaj bezdechu oraz indywidualne preferencje pacjenta i jego możliwości finansowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*