Jak wybrać olej samochodowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego do naszego samochodu może mieć kluczowe znaczenie w kwestii jego eksploatacji oraz żywotności silnika.
Na temat wyboru odpowiedniego oleju do silnika naszego samochodu, narosło dość sporo mitów. Najlepszą metodą na to, aby wybrać odpowiedni olej, jest po prostu spojrzeć w książkę serwisową naszego auta.

W niej producent jednoznacznie określa, jaki należy stosować środek smarny. Są jednak przypadki, kiedy nie posiadamy książki serwisowej. Najczęściej dotyczy to aut używanych. W takiej sytuacji najlepiej jest odwiedzić dobry sklep motoryzacyjny. Sprzedawca poda nam dokładnie rodzaj oleju, jeśli my podamy mu rodzaj jednostki napędowej oraz rocznik pojazdu.

Dlaczego powinniśmy trzymać się rekomendacji producenta?

Często można słyszeć komentarze, że z mijającymi tysiącami kilometrów na liczniku należy zmieniać olej na coraz gęstszy. Opinie te często wynikają z doświadczeń kierowców, którzy zauważają więcej wycieków ze starych silników, które stosują rzadsze oleje syntetyczne. Wycieki oraz ubytki oleju zawsze będą elementem eksploatacji każdego silnika. Dobranie nieprawidłowego oleju może mieć zdecydowanie gorsze konsekwencje, oprócz kwestii samych wycieków. Zdecydowanie ważniejsze jest to jak silnik pracy z danym olejem.

Nowsze jednostki napędowe są jednostkami delikatniejszymi. Wiele elementów ruchomych wykonywanych jest z lżejszych, ale mniej odpornych materiałów lub z mniejszej ilości materiału niż w starszych modelach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że producenci starają się maksymalnie zmniejszyć wagę nowych samochodów. Z tego też powodu części te mogą być bardziej narażone na zużycie, jeżeli zastosujemy nieprawidłowy na przykład zbyt gęsty olej.

Tekst przygotowany we współpracy z Getparts Olsztyn.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*