Jak można zaoszczędzić na odprowadzanych odpadach z naszego domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odprowadzanie ścieków z domu bywa czasem sporym problemem. Szczególnie gdy dom stoi w terenie, w którym nie ma sieci kanalizacyjnej. Najprostszym rozwiązaniem jest wtedy budowa szamba. Wiąże się to jednak z ciągłym pilnowaniem poziomu ścieków, opróżnianiem oraz kosztami z tym związanymi. Dlatego warto rozważyć możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Na co zwrócić uwagę?

Budowa przydomowej oczyszczalni o przepustowości do 7,5m3 na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak, kiedy chcemy wybudować taki system przy domu musimy dowiedzieć się czy w ogóle jest taka możliwość prawna. Istnieją takie tereny, jak np. rejony ujęć wodnych, na których oczyszczalnie są zabronione.

Kiedy decydujemy się na takie rozwiązanie, ważne jest, żeby to były tanie oczyszczalnie przydomowe. Nie warto przepłacać a raczej zwrócić uwagę aby system miał cenę adekwatną do oferowanej jakości.

Bardzo ważne jest też to, w jaki sposób działa oczyszczalnia. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze rozwiązanie składa się z osadnika gnilnego i drenażu. Utrzymanie takiej oczyszczalni to koszt zaledwie kilkuset złotych rocznie.

Istotna jest także lokalizacja na naszej działce. Zarówno osadnik, jak i drenaż muszą się znajdować w odpowiedniej odległości od innych obiektów. Jeżeli chodzi o zbiornik powinien być oddalony co najmniej 5 metrów od budynku, 15 metrów od najbliższej drogi i 2 metry od granicy działki lub drogi. Drenaż powinien znajdować się więcej niż 30 metrów od studni, 3 od budynków i 2 metry od drogi lub granicy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*