Jak działa napęd hybrydowy w pojazdach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Auta hybrydowe stają się w ostatnich latach ogromnie popularne. Co prawda sama konstrukcja jest o wiele starsza, a pierwsze hybrydy trafiły do salonów samochodowych jeszcze przed końcem XX wieku, to jednak dopiero teraz stały się finansowo dostępne dla przeciętnego użytkownika drogi. Sprawdzamy, w jaki sposób działa napęd tego typu, jaka jest w nim rola silnika spalinowego, a jaka elektrycznego. Dowiemy się też, czy możliwy jest wynajem auta hybrydowego w wypożyczalniach samochodowych.

Hybryda – czyli dwa w jednym

Wsiadając do pojazdu z napędem hybrydowym i przekręcając kluczyk, z pozoru nic się nie dzieje. Silnik spalinowy nie startuje od razu, ponieważ nie ma takiej potrzeby, jeśli tylko w głównym akumulatorze jest jeszcze zgromadzony prąd po poprzedniej jeździe. Jadąc powoli osiedlowymi drogami, wykorzystywana jest jedynie energia elektryczna, którą na koła przekazuje specjalny silnik. Naciskając mocniej pedał gazu, gdy potrzebna jest większa siła, startuje motor spalinowy. Napędza on prądnicę, która przekazuje moc do silnika elektrycznego. Jeśli chcemy zobaczyć w praktyce, jak to działa, wystarczy odwiedzić jedną z firm, która oferuje wynajem samochodów w Rzeszowie i poprosić o poprosić o wypożyczenie pojazdu hybrydowego.

Odzysk energii i ochrona środowiska

Hybrydy są bardzo ekologiczne. Jest tak ze względu na fakt, że spalają niewiele paliwa podczas jazdy miejskiej. Potrafią odzyskiwać energię w czasie hamowania, a następnie ponownie ją wykorzystywać podczas ruszania i normalnej jazdy. Silnik elektryczny zachowuje się jak prądnica i spowalnia auto, a wygenerowany prąd jest magazynowany w specjalnym akumulatorze. Gdy ruszamy, energia ta może być spożytkowana, znacznie zmniejszając obciążenie silnika spalinowego, lub nawet w ogóle wykluczając konieczność jego pracy i uruchamiania. Wynajem samochodów hybrydowych w Rzeszowie jest dziś prowadzony przez bardzo wiele punktów. Warto wypożyczyć taki pojazd na całą dobę lub nawet kilka dni i przekonać się samemu, jak to wszystko funkcjonuje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*