Iniekcje doszklistkowe w oko – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oko jest delikatnym narządem, który należy chronić przed uszkodzeniami. Jednocześnie leczenie wielu chorób w tym narządzie jest bardzo trudne. W tym celu lekarze często sięgają po zastrzyki wewnątrzgałkowe, które stosuje się w celu leczenia stanów zapalnych w oku lub jego tkankach. Zastrzyki wewnątrzgałkowe są zwykle wykonywane za pomocą bardzo cienkiej igły. Zastrzyki wewnątrzgałkowe mogą być stosowane w leczeniu warunków, takich jak jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki żółtej.

Celem stosowania iniekcji doszklistkowych jest między innymi:

Badanie w kierunku jaskry

Jaskra jest poważną chorobą, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, który prowadzi od siatkówki do mózgu. Nieleczona jaskra może prowadzić do ślepoty. Aby ustalić, czy masz jaskrę, lekarz może wykonać zastrzyk wewnątrzgałkowy z użyciem roztworu zawierającego barwnik zwany fluoresceiną. Barwnik może trwać kilka godzin, aby pokazać się na badaniu oka, więc upewnij się, że po wykonaniu testu, Twój lekarz będzie w domu, aby upewnić się, że wszystko poszło gładko i nic nienormalnego nie zostało znalezione.

Leczenie suchych oczu z powodu zespołu Sjogrena 

Zespół Sjogrena to zaburzenie, które powoduje suchość w różnych częściach ciała, w tym w oczach i ustach. Suchość oczu wynikająca z zespołu Sjogrena może powodować pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie obu oczu – zwłaszcza w przypadku ekspozycji na jasne światło – a także niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło podczas czytania lub oglądania telewizji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*