Jeśli nasunie nam się myśl, aby w jakikolwiek sposób wesprzeć instytucję, jaką jest hospicjum, to powinniśmy zacząć działać. Każda forma pomocy – materialnej lub finansowej – jest mile widziana, tym bardziej, jeśli jest to nasza własna inicjatywa. Dobrą okazją do wspomożenia np. hospicjum onkologicznego jest ślub dwóch ludzi, którzy postanawiają zorganizować na przykład kwestę ślubną. Nowożeńcy mogą cieszyć się nie tylko z zaproszonymi gośćmi, ale także chcieć dzielić się swoim szczęściem z osobami, które czasem potrzebują go o wiele bardziej. W ten sposób proszą przybyłych gości, aby zamiast kwiatów przekazali datek na rzecz hospicjum, które sprawuje opiekę nad osobami umierającymi; nieuleczalnie chorymi, cierpiącymi na choroby przewlekłe niepoddające się leczeniu przyczynowemu lub postępujące schorzenia.
Kupić kwiaty czy wesprzeć słuszną ideę? Owszem, kwiaty są przepiękne, ale czasami warto z nich zrezygnować na rzecz zrobienia czegoś dobrego, konkretnego wsparcia, działania w słusznej sprawie. Organizowanie hospicjów pomaga uświadamiać coraz to większą liczbę osób o istniejących potrzebach w zakresie opieki paliatywnej.
Hospicjum funkcjonuje w ramach opieki zdrowotnej i ma za zadanie nieść pomoc osobom jej potrzebującym stosując metody, na których działanie opiera przede wszystkim pielęgniarstwo opieki paliatywnej. Pomoc medyczna niesiona przez tą zazwyczaj niewielką instytucję skupia się na leczeniu objawowym, w celu złagodzenia przebiegu choroby, a nie niwelowaniu przyczyn.