Do czego służy fliz ochronny do słomy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zabezpieczenie słomy, ale także ziarna, czy siana podczas składowania to ważna sprawa, ze względu na ich późniejszą przydatność i bezpieczeństwo. Jest kilka metod, które da się zastosować. Jednym sposobem jest przechowywanie w zadaszonym budynku lub pod wiatą. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Wtedy pozostaje okrywanie. Tanim materiałem jest folia, jednak jest surowcem całkowicie nieprzepuszczalnym w obu kierunkach. To z kolei negatywnie wpływa na właściwości magazynowania surowca. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po fliz ochronny. Co to takiego i dlaczego warto go używać?

Czym jest fliz?

Jest to paroprzepuszczalna agrowłóknina. Oznacza to, że zabezpieczy na przykład słomę, przed przenikaniem opadu, ale jednocześnie pozwoli na odparowanie wilgoci ze środka. Otulinę taką można znaleźć na przykład na tej stronie: http://www.bialpak.pl/pl/rolnictwo/otulina-do-slomy-2/toptex,p76931234. Co ważne, jest to materiał, który charakteryzuje się odpornością na działanie także innych warunków atmosferycznych, takich jak silne słońce czy wiatr. Pomimo tego, że jego cena jest wyższa niż zwykłej folii, będzie to zakup na wiele sezonów, co ostatecznie jest dobrym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia.

Dlaczego trzeba właściwie zabezpieczać słomę?

Jeśli prawidłowo wyschnie i nie będzie się w niej zbierała wilgoć podczas przechowywania, nie będą się rozwijały także pleśnie. Jest to o tyle ważne, że produkują one niebezpieczne dla zwierząt toksyny. Mogą one oddziaływać zarówno z układem oddechowym, jak i pokarmowym. Dlatego też warto prawidłowo składować bele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*