Do czego służy alternator w motoryzacji?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W branży motoryzacyjnej liczą się przede wszystkim części i podzespoły. To z nich w końcu powstają całe zespoły i systemy urządzeń, które składają się na działanie pojazdów. Jedną z takich części jest alternator, czyli prądnica prądu, służąca do zmiany energii mechanicznej w prąd przemienny. Do czego służy w motoryzacji?

Zastosowanie alternatora w pojazdach 

Alternator to urządzenie ściśle związane z silnikiem. Jest bowiem do niego przymocowany i za pomocą paska wielorowkowego łączy się z wałem korbowym, który go napędza. W ten sposób w trakcie jazdy alternator wytwarza prąd, który następnie wykorzystywany jest do bieżącego zasilania całego osprzętu obecnego w samochodzie oraz doładowywania akumulatora. Dlatego też problemy z rozładowującym się akumulatorem tak naprawdę mogą mieć swoją przyczynę w niesprawnym alternatorze. Z racji na tak istotną funkcję konieczne jest, aby oprzyrządowanie takie jak alternator Denso, prezentowało naprawdę dobrą jakość.

Dzięki alternatorowi i energii którą gromadzi w akumulatorze, możliwe jest uruchamianie pojazdu za pomocą rozrusznika, przykładowo z witryny https://www.shop.bendiks.pl/pol_m_Rozrusznik-177.html, co wymaga właściwego dobrania obydwu urządzeń i dopasowania ich względem siebie z racji tego, że współpracują w obrębie tego samego układu. Co ciekawe, konstruktorzy motoryzacyjni pracują nad połączeniem obydwu elementów, dzięki czemu możliwe będzie zapobieganie awariom, czy ograniczenie miejsca potrzebnego na ich instalację. Takie skompensowane zastosowanie alternatora z pewnością usprawniłoby działanie pojazdów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*