Dlaczego zimą nie powinno się jeździć na letnich oponach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kierowcy w Polsce nie mają obowiązku wymiany letnich opon na zimowe. Wielu z nich uważa, że to zwykła fanaberia i dodatkowy wydatek. Jednak jazda na letnich oponach nawet w czasie łagodnej zimy jest niebezpieczna i warto te opony zmienić choćby ze względu na zdrowy rozsądek.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Nawet najtańsze opony zimowe będą lepsze, niż letnie. Warto zajrzeć na stronę https://www.tireexpert.pl/kategoria-produktu/osobowe-zimowe/ na której znajdziemy wiele argumentów, które za tym przemawiają. Zimowe ogumienie zwiększa przyczepność do nawierzchni, kiedy pada śnieg. Obecnie zimy nie są srogie i więcej mamy błota niż śniegu, ale takie opony zwiększają przyczepność także na drodze pokrytej błotem pośniegowym. Dzięki temu droga hamowania będzie krótsza, co z kolei wpływa na bezpieczny powrót do domu. Nawet najspokojniejszy i najuważniejszy kierowca musi się liczyć z perspektywą gwałtownego hamowania. Jadąc na letnich oponach w zimie droga hamowania będzie dłuższa i kierowca może po prostu nie zdążyć.

Wymiana opon nie musi być droga. Jeśli chodzi o najtańsze opony Dębica, jako miejscowość, w której znajdują się odpowiednie punkty, sprawujące tego rodzaju usługi, może okazać się wystarczająca. Opony zimowe pomogą przy wykonywaniu wszelkich manewrów na drodze, gdzie wymagany jest refleks i precyzja. Letnie ogumienie może nas wtedy zawieść. Podobnie sytuacja ma się z wjazdami pod górę, gdzie przyczepność do nawierzchni jest ważna. Jeśli nagle będziemy musieli stanąć na oblodzonej, stromej drodze, ponowne ruszenie może okazać się niemożliwe. W przypadku samochodów z letnimi oponami nawet sam wjazd pod górę często okazuje się nie do wykonania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*