Postępujące zmiany klimatu i widmo skutków globalnego ocieplenia to czynniki, które sprawiają, że innowacyjne, energooszczędne rozwiązania mają coraz większe znaczenie. Można spodziewać się, że w niedługim czasie energię będziemy zmuszeni uzyskiwać tylko i wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a paliwa kopalne będą nie tylko trudno dostępne, ale wręcz niemożliwe do wykorzystania. Już dzisiaj ministrowie Unii Europejskiej wyrażają potrzebę, by Europejski Bank Inwestycyjny przestał finansować projekty związane z paliwami kopalnymi. Dlatego wdrażanie oświetlenia miejskiego opartego o energię słoneczną to dobry krok w stronę neutralności klimatycznej.
Lampy solarne już teraz funkcjonują w wielu miastach w Polsce, jeszcze nie na skalę masową, ale już zauważalną. Ich dużą zaletą jest to, że same gromadzą energię w ciągu dnia, a po zmroku emitują jasne, intensywne światło, które skutecznie oświetla uliczki, chodniki czy urządzenia jak stacje rowerowe czy przystanki. Jak pisze producent oświetlenia fotowoltaicznego Photinus na swojej stronie http://www.photinus.pl/: jest to niezawodny, energooszczędny system, który likwiduje dylemat między rozwiązaniami tanimi a dobrymi dla środowiska.
Lampy na energię słoneczną można ustawić niemal wszędzie, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo publiczne, a panele solarne mają zdolność magazynowania części energii, więc nawet w miesiącach zimowych będą działać bez zakłóceń.