Czym się kierować przy wyborze wentylacji

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy wentylacyjne dzielą się przynajmniej na kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie wentylacja grawitacyjna i mechaniczna, a coraz częściej wykorzystywana jest także rekuperacja. Ta ostatnia montowana jest chętnie przedsiębiorstwa i duże firmy, które chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń, a także zapewnić pracownikom czystsze powietrza. Systemy dzielą się jeszcze na sposób wywoływania wymiany powietrza we wnętrzu – wentylacja może być pod tym kątem nawiewna lub wywiewna.

Prostota systemu

Jeżeli zależy nam, aby wentylacja była możliwie jak najprostsza, to najlepiej wybrać wersję grawitacyjną. Wtedy wystarczą standardowe przewody kominowe, prowadzące od wywietrzników aż na dach. System ten występuje tylko i wyłącznie w wersji wywiewnej, czyli powoduje usuwanie z wnętrz zużytego powietrza. Nawiewanie świeżego odbywa się w sposób samorzutny, poprzez naturalne nieszczelności w strukturze budynku i oknach. System ten działa bez wykorzystania silników elektrycznych, jednak jest silne zależny od różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Wymuszony obieg

Jeśli natomiast przeszkadza nam zbyt mała wymiana powietrza, zwłaszcza w lecie gdy na zewnątrz budynku jest cieplej niż wewnątrz, warto wyposażyć się w wentylację mechaniczną. Może ona działać zarówno jako wywiewna jak i nawiewana – zależnie w którym miejscu umieścimy silnik dmuchawy. W tym drugim przypadku potrzebne będą specjalne kanały izolowane, takie jak poniższe: http://airconindustry.pl/wentylacja/kanaly-wentylacyjne/izolowane/. Można też zastosować wentylację mechaniczną z rekuperacją, która jest systemem nawiewno-wywiewnym i jednocześnie pozwala na odzyskanie części energii cieplnej, którą normalnie tracimy wraz z usuwanym powietrzem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*