Czym są oleje silikonowe i w jakiej postaci się je stosuje w chemii warsztatowej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oleje silikonowe to rodzaj tworzywa sztucznego o bardzo niskiej lepkości. Stosowane są zazwyczaj jako smary i uszczelniacze, ponieważ mają dużą odporność na wysokie temperatury, promieniowanie i chemikalia.

Olej silikonowy jest formą spolimeryzowanego siloksanu, co oznacza, że zawiera atomy krzemu i tlenu. Najpopularniejszym olejem silikonowym jest polidimetylosiloksan (PDMS).

Niektóre z zastosowań PDMS obejmują:

Smar 

Może być stosowany w silnikach samochodowych, jak również w urządzeniach domowych, takich jak pralki i zmywarki. Dzieje się tak dlatego, że nie odparowuje on tak jak smary na bazie ropy naftowej; ma również niską toksyczność i nie plami ubrań ani innych materiałów, gdy jest na nich stosowany.

Uszczelniacz 

Może być stosowany do uszczelniania miejsc, w których woda przecieka do budynków lub na elektronikę, taką jak telefony komórkowe lub komputery, ze względu na jego wodoodporne właściwości. Dzieje się tak dlatego, że PDMS po utwardzeniu (zestaleniu) w temperaturze pokojowej tworzy szczelne zamknięcie wokół wszelkich szczelin pomiędzy dwoma powierzchniami. Może być również wykorzystywany w zastosowaniach medycznych, takich jak wytwarzanie sztucznej tkanki chrzęstnej poprzez impregnowanie nim włókien kolagenowych, a następnie pozostawienie ich na miejscu w urządzeniu do implantacji sztucznego stawu, takim jak urządzenie do wymiany stawu kolanowego lub biodrowego.

Środki czyszczące

Olej silikonowy może być dodany do środków czyszczących, aby stworzyć środek czyszczący o specjalnych właściwościach, takich jak usuwanie brudu z powierzchni szklanych lub metalowych bez pozostawiania smug.

Materiały ścierne

Oleje silikonowe mogą być dodawane do materiałów ściernych, takich jak papier ścierny, aby zwiększyć ich skuteczność w usuwaniu materiału z powierzchni takich jak drewno lub metal.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*