Co warto wiedzieć o rodzajach obróbki cieplnej metali?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka cieplna metali polega na przemianie stanu fizycznego i chemicznego metalu lub stali. Wykorzystuje się ją do wytwarzania części mechanicznych, kształtowania i obróbki blach, wytwarzania pokryć anodowych, odlewania i formowania materiałów masowych itp.

Co wiąże się z obróbką cieplną?

Obróbka cieplna to proces technologiczny polegający na wprowadzeniu zmian fizycznych i chemicznych metali poprzez pracę z ograniczoną temperaturą. Takim czymś zajmują się przede wszystkim specjalne firmy – jedną z nich można znaleźć m.in. pod adresem https://hartomed.pl/obrobka-cieplna-metali/. Sama obróbka cieplna polega na nagrzewaniu, obróbce termicznej lub obróbce w temperaturze krytycznej. Obróbka cieplna jest podstawowym sposobem obróbki metali. Polega na wprowadzeniu zmian fizycznych i chemicznych metali poprzez pracę z ograniczoną temperaturą. Najczęściej stosowane są:

– obróbka termiczna;

– obróbka w temperaturze krytycznej;

– obróbka martenzytnicza;

– walcowanie cieplne. 

Obecnie najpopularniejszym sposobem obróbki cieplnej jest obróbka walcowania. Walcowanie jest to proces polegający na wykorzystaniu łuku obrotowego z zakresu temperatur od 550 do 1200°C, którym przesuwa się metalowy blok w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ciepło wydobywane jest za pomocą palnika elektrycznego, gazowego lub olejowego. Polega ono na użyciu temperatury większej niż temperatura wrzenia metalu i jest to dobre rozwiązanie dla tych materiałów, które mają niewielkie plastyczności w stanie gorącym (np. aluminium).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*