Taras to zazwyczaj jedna z ostatnich rzeczy, jaka zostaje nam do zrobienia, gdy budujemy dom. Powinien od nawiązywać do architektury budynku, charakteru ogrodu oraz okolicy. Warto wykorzystać materiały typowe dla regionu, w którym mieszkamy. Dobrym pomysłem jest także wpisanie konstrukcji tarasowej w kształt terenu. Prawidłowo zaprojektowane miejsce do wypoczynku musi być też funkcjonalne. Lepiej unikać dużej ilości stromych schodów, a wszelkie ścianki oporowe zabezpieczyć balustradami lub gęstymi nasadzeniami, ochraniającymi osoby znajdujące się na tarasie przed upadkiem z wysokości. Jeśli takie wskazówki niewiele nam mówią, skorzystajmy z inspiracji, które znajdziemy w najrozmaitszych miejscach.
Zanim zabierzemy się za budowę, poszperajmy w prasie o odpowiedniej tematyce oraz w internecie. To pomoże podjąć nam decyzję dotyczącą budulca oraz samej konstrukcji. Gdy wybierzemy już spośród takich możliwości jak naturalne drewno, kamień lub deski kompozytowe przejdźmy do poszukiwania fotografii realizacji tego typu.
Jeśli np. interesuje nas modrzewiowy taras zdjęcia takich dzieł znajdziemy na amatorskich blogach, ale także na stronach sklepów budowlanych. Inspiracje warto czerpać też z projektów znajomych, jak i kompozycji przedstawianych na wizualizacjach architektów budynków. Pamiętajmy, że taras, który będzie tworzył spójną całość z bryłą domu, ładnie wpisze się w krajobraz naszego ogrodu. Jeśli nie chcemy ingerować w ukształtowanie powierzchni działki, wykorzystajmy je, budując fantazyjne, wielopoziomowe platformy lub wersję na wspornikach.