Bezpieczna jazda autem nocą – na co zwracać uwagę?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda nocą jest dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Główne niebezpieczeństwa wynikają przede wszystkim z faktu, że pole widzenia przed oraz wokół samochodu jest ograniczone. Dodatkowo kierowca musi sobie poradzić z sennością oraz znużeniem, które mogą spowodować niebezpieczeństwo. Wybierając się w dłuższą podróż po zmroku koniecznie trzeba odpowiednio przygotować pojazd.

Jak przygotować pojazd do jazdy nocą?

Samochód powinien przede wszystkim być wyposażony w sprawnie działające światła, które oświetlą przestrzeń przed samochodem. Trzeba zwrócić uwagę na ich ustawienie, ponieważ nie mogą one oślepiać innych kierowców. Konieczne jest także wyczyszczenie szyb i reflektorów, ponieważ nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą obniżyć widoczność. Podczas jazdy po zmroku bardzo ważne jest dokładne obserwowanie drogi oraz całego otoczenia.

W miejscach szczególnie niebezpiecznych, na których trzeba zachować wzmożoną ostrożność zazwyczaj umieszczone są znaki ostrzegawcze. Na niektórych odcinkach dróg stosuje się punktowe elementy odblaskowe, które można obejrzeć na stronie https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/lampy-i-sygnalizatory-drogowe/nawierzchniowe-punktowe-elementy-odblaskowe.  Rozdzielają one poszczególne pasy lub sygnalizują możliwość wystąpienia zagrożenia i są świetnie widoczne nawet na nieoświetlonej drodze. Jazda nocą wymaga od kierowcy wzmożonej czujności, dlatego jeśli podczas jazdy poczuje zmęczenie powinien niezwłocznie zatrzymać się nawet na krótki odpoczynek 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*