Procesy służące do obróbki stali

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na potrzeby różnych gałęzi przemysłu stosuje się rozmaite metody obróbki stali. Poszczególne rozwiązania pozwalają na uzyskanie dodatkowych właściwości metalu. Dziś skupimy się na kilku procesach polegających na wytworzeniu powłoki galwanicznej na powierzchni stali. Omówimy, na czym polega chromowanie, żelazowanie i miedziowanie.

Na czym polega chromowanie?

Doskonale znane wszystkim chromowanie ma na celu zwiększenie odporności na zużycie, a także poprawienie właściwości termicznych lub po prostu uzyskanie bardziej efektownego wyglądu. Proces chromowania jest przeważnie wykonywany metodami elektrolitycznymi. W przypadku stali chromowanie jest prowadzone w temperaturze 900-1050 stopni. Czas trwania procesu waha się w granicach 3-12 godzin. Chromowanie może przebiegać w ośrodkach kąpielowych, proszkowych lub gazowych.

Na czym polega żelazowanie?

Kolejną metodą nakładania powłoki galwanicznej jest żelazowanie. Proces ten ma na celu regenerację zużytych części. Co prawda powłoki żelazne mają gorsze właściwości od chromowanych, ale z drugiej strony są o wiele tańsze. Grubość powłoki żelaznej może dochodzić do 1 mm. W procesie żelazowania stosowane są kąpiele chlorkowe, siarczanowe lub mieszane. Twardość oraz kruchość powłoki można zwiększyć, podnosząc stężenie żelaza w kąpieli.

Na czym polega miedziowanie?

Celem miedziowania jest podniesienie walorów dekoracyjnych oraz zabezpieczenie przed korozją. Miedziowanie może być także podkładem przed procesem chromowania. Obecnie stosowane są dwa rodzaje miedziowania – bezprądowe oraz z użyciem prądu. Warto zaznaczyć, że sama technologia procesu miedziowania jest relatywnie prosta do wykonania. Wśród procesów służących do obróbki stali możemy jeszcze wyróżnić kataforezę. Proces osadzania twardej powłoki lakieru na powierzchni stali możecie poznać bliżej, odwiedzając stronę: https://www.tegal.pl/technologie/kataforeza/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*