Paliwa alternatywne z odpadów – jak są pozyskiwane?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odpady to doskonały surowiec, umożliwiający pozyskiwanie alternatywnych paliw, wykorzystywanych głównie w przemyśle. Ich zaletą jest przede wszystkim wysoka wartość energetyczna, ochrona środowiska oraz ograniczenie zużycia paliw naturalnych.

Drugie życie odpadów

Paliwa pozyskiwane z odpadów to ekonomiczna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii. Do ich produkcji wykorzystywane są m.in.:

– tworzywa sztuczne;

– tekstylia;

– odpady drewniane;

– suplementy diety;

– farby i rozpuszczalniki;

– odpady gumowe;

– różnego rodzaju opakowania;

– odpady wielkogabarytowe.

W procesie produkcyjnym paliw alternatywnych wykorzystywane są innowacyjne technologie, co w dużym stopniu wpływa na jakość i wydajność przedmiotowych materiałów. Istotnym czynnikiem są również odpowiednie parametry fizykochemiczne odpadów wykorzystywanych podczas produkcji paliw. Uzyskanie optymalnych cech jest możliwe dzięki procesom rozdrabniania, mieszania, oczyszczania i uszlachetniania.

Paliwa alternatywne z odpadów wykorzystywane są m.in. W cementowniach, elektrociepłowniach oraz jednostkach produkcyjnych, które posiadają możliwość wykorzystania we własnych procesach paliwa RDF. Warto podkreślić, że jest to atrakcyjny zamiennik tradycyjnego węgla, gwarantujący wysokiej jakości energię i ochronę środowiska jednocześnie. Dodatkową zaletą przedmiotowych działań jest mniejsza ilość składowanych odpadów, a co za tym idzie, mniejsza emisja metanu do atmosfery ziemskiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*